Въпреки че повечето хранителни насоки изрично препоръчват яденето на орехи, шамфъстъци или различни други ядки всеки ден, малко хора, особено по-младите, го правят.
И това се случва, защото, както показват различни проучвания, осем от десет се страхуват да не напълнеят.
Но колко истина има в това разпространено мнение? За да разберат, изследователи от университета Вандербилт в Нешвил проведоха контролирано проучване.
В проучването влезли около осемдесет млади хора на възраст между 22 и 36 години, всички с индекс на телесна маса между 24.5 и 34.9, т.е. вариращ от горните граници на нормалното до много затлъстели, и рисков фактор за метаболитен синдром, който предразполага към диабет тип 2 и сърдечно-съдови заболявания, включително хипертония, хипергликемия, коремна мазнина, прекалено високи нива на холестерол и други подобни.
След това ги помолили да консумират всеки ден, в продължение на четири месеца, два пъти на ден, между 6 сутринта и 6 вечерта, лека закуска с тегло приблизително 35 грама, съставена от смес от ядки макадамия, пекан, орехи, сурово кашу без сол, шамфъстък, лешници и бадеми; в контролната група - несолени гевреци, крекери с пълнозърнесто или рафинирано брашно или блокчета тип гранола. Контролната закуска е подобна по състав и съдържание на фибри и калории, протеини и натрий на тази на базата на ядки и други подобни.
Освен това трябвало да не променят никакви хранителни навици или начин на живот, като например нивото на извършвана физическа активност.
В края на 16-те седмици на тестване резултатът, илюстриран на Nutrients, е, че тези, които са яли лека закуска с ядки, също са имали намаление на рисковите фактори за метаболитен синдром с 67% при жените, и с 42%, при мъжете.
По-специално, при жените се наблюдава намаляване на коремните мазнини, докато при мъжете се наблюдава намаляване на нивата на инсулин в кръвта. Освен това никой не е напълнял, най-вероятно защото, както показват по-нататъшни прегледи и тестове, телата им използват калориите, които консумират, по-ефективно от контролната група.
Следователно проучването изглежда потвърждава, че ядките не само не ви правят дебели, но ви помагат да извлечете максимума от калориите и по този начин намалявате риска от метаболитни заболявания. Освен това поради тази причина, въпреки че са богати на масла, те не изискват ограничаване на калориите, ако бъдат включени в обичайната диета на хора, които вече са с наднормено тегло.
Следователно няма причина да не следвате насоките и да не свиквате да ядете малки количества ядки всеки ден.
Коментари