Картофа е универсален продукт и е популярен по цял свят, разбира се приготвен и поднесен по различни начини.
В сурово състояние той съдържа 80 процента вода и 20 други вещества, от които основното е нишесте. Той е богат на въглехидрати и протеини, като съдържанието на протеин в картофа е подобно на това в зърнените храни и култури. В допълнение може да се отбележи, че той е с ниско съдържание на мазнини.
Картофите са богати и на някой микро елементи, особено на витамин С, изяден с обелката той може да достави на организъма, почти половината от нужната дневна доза на човек, която е 100 милиграма дневно. Той е умерен източник на желязо, а високото му съдържание на витамин С, подпомага усвояването му от организъма. Той е добър източник на витамини В1, В3 и В6, както и минерали като калий, фосфор и магнезий, съдържа фолиева киселина, пантотенова киселина и рибофлавин. Картофите съдържат също диетични антиоксиданти и фибри, които играят важна роля за здравето предотвратяване от заболявания.
Разбира се това дали ще напълнеем от консумирането на картофи, се влияе от множество други фактори, като начина на приготвянето им, храните които поднасяме заедно с тях и много други фактори.
Сам по себе си картофа не угоява. Той дава чувството за ситост, което действително може да помогне на хората решили да контролират теглото си. Въпреки това приготвянето и сервирането на картофи заедно с храни с високо съдържание мазнини, може да увеличи калоричността на ястието. Всички сме чували за разделното хранене и това как да не смесваме няколко групи храни.
Тъй като нишестето в суровия картоф не може да се усвоява от човешкия организъм, то той става готов за консумация единствено след термична обработка, варене, задушаване, печене или пържене. А точно тук се крие и вредата му над килограмите. Всеки един от методите на приготвяне влияе по различен начин на състава му, но всички намаляват съдържанието на протеин, фибри и витамин С.
От всички методи на приготвяне се оказва, че печенето е най-подходящия, тъй като при него загубата на витамин С и други минерали е най-малка. При пърженето се наблюдава високо усвояване на мазнините, което от своя страна прави пържените картофи враг на вашата диета.
Въпреки, че има много други храни който могат да задоволят енергийните ни нужди по време на диета, не трябва да заменяме картофите с тях, а по скоро можем да ги използваме като допълнение в нея. Те ще ни осигурят необходимите витамини, минерали и висококачествен протеин, който са нужни на организъма даже и по време на диета.
Коментари