Напоследък широко разпространено е твърдението, че колкото повече се отдалечаваме от белия цвят на продуктите, толкова повече се приближаваме към природата и пълноценното хранене.
Безспорен факт е, че през последните години на пазара на захар в България постоянно се увеличава делът на продаваната кафява захар.
Защо всъщност потребителят я предпочита пред бялата? Обикновената захар е рафинирана чрез технология, чиято цел е максимално доближаване до чиста захароза. Рафинираната бяла захар съдържа над 99% захароза, докато в кафявата са изчислени 92% захароза.
Обработването се извършва чрез отстраняване на всички съставки на растението, докато не остане само захар. Чрез нагряване, както и чрез механични и химически процеси, се премахват витамините, минералите, белтъчините, мазнините, ензимите, т.е. всички хранителни вещества.
В процеса на рафиниране на бялата захар участват и процеси като кипене, избелване, обработка с фосфорна и мравчена киселини, серен диоксид, варно мляко, дървени въглища и калциев карбонат.
При рафинирането се унищожават или се отстраняват хранителни вещества и елементи. В бялата рафинирана захар например напълно липсва калият, магнезият, калцият, желязото, манганът, фосфатите и сулфатите. Разпадат се и витамините А, В и С.
За сравнение кафявата захар се рафинира по много по-мек начин, което запазва минералите, оцветяването, ароматите (лек карамелен нюанс) и вкуса.
Истинската кафява захар се произвежда от първата кристализация на тръстиковия сок и има по-малки кристали. По време на обработката на кафявата захар не се ползват агресивни химически агенти, оцветители или добавки от всякакъв род, твърдят от потребителската асоциация „Активни потребители”.
И така, освен, че е с около 7-10% по-нискокалорична, в кафявата захар, за разлика от бялата рафинирана, се съдържат следните ценни за организма и усвояването на захари, минерали (за 100 г продукт):
Фосфор - 3.9 мг
Калций - 85.0 мг
Магнезий - 23 мг
Калий - 100 мг
Желязо - 1.3 мг
Натрий - 97 мг
Коментари