Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Хранителните пристрастия

Хранителните пристрастия

Нина НордНина Норд
Джедай
825
Ядене на Сладко

Шоколад, чипс, бонбони – всички тези изкушения ви карат да се откажете от диетата точно когато смятате, че вече има ефект. Има начини да се избавите от желанието да хапнете вкусни, но изключително калорични храни.

Обикновено към четири часа, когато работният ден вече е към края си, вие започвате да усещате смътно безпокойство. Не сте гладни, но имате ужасно силно желание да хапнете шоколад. Без да усетите, протягате ръка към чантата си, където ви очаква предварително купеният шоколад и усещате блаженството от вкуса му.

Хранителните пристрастия са характерни за деветдесет и седем процента от жените и за шестдесет и осем процента от мъжете. Когато човек е гладен, той е готов да изяде каквото и да е.

Хранителните пристрастия са специфични, човек има нужда да изяде нещо определено и това обикновено е нещо съвсем нездравословно – чипс или бонбони.

Сигурно сте забелязали, че вашето желание за нездравословни вкусотии ви спохожда горе-долу по едно и също време на денонощието и през едни и същи дни от месеца.

Вероятно е това да става следобяд, когато имате нужда да се отпуснете и да подремете – това се случва между три и шест часа следобяд. По това време нивото на захар в кръвта пада и човек усеща сънливост. Затова има нужда от стимулатор за организма си.

При жените дните преди цикъл са опасни, тъй като тогава женският организъм има отчаяна нужда от нещо сладко или изключително хранително и калорично.

Ядене на Ябълка

Тогава дамите се тъпчат с големи количества храна, за да покачат нивото на серотонин в кръвта си и да се справят с лошото си настроение и леката депресия, които са прояви на предменструалния синдром.

Стресът и скуката често пораждат желание да се усети вкусът на любимата храна. Студеното време също действа мрачно на организма и го кара да се разведрява с нещо вкусно и калорично.

Колкото и да е странно, спомените за приятни случки също пораждат желанието за хапване на вредни храни. За да се справите с критичните моменти, в които усещате, че не можете без сладко или тестено, трябва да сте подготвени за тях.

В подобни случаи веднага протегнете ръка към предварително приготвени зеленчуци или плодове, а най-добре да хапнете един вкусен здравословен обяд или ранна вечеря.

Стремете се да разнообразявате менюто си, тъй като еднообразното хранене води до хранителни пристрастия. Често много хора не закусват и дори не обядват, затова пък се нахвърлят върху първото парче кекс, което видят във витрината на някоя сладкарница.

Немазно сирене и кашкавал, сурови зеленчуци с малко извара, крекери от пълнозърнесто брашно, намазани с фъстъчено масло могат да ви послужат като следобедна закуска.

За да следвате принципа „и вълкът сит, и агнето цяло”, купувайте си чипс или шоколад, но в много миниатюрни опаковки. Консумирайте ги със здравословни продукти – чипса със зеленчуци, сладките вкусотии – с плодове и йогурт.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest