Бирената мая, пшеничните зърна, черният дроб са най-богатите на витамин B1 продукти. Слънчогледовите семки и сусамът също са богати на това ценно вещество, така необходимо за човешкото здраве.
Препоръчва се и консумацията на сурови овесени ядки за тези, които искат да набавят витамин B1 на тялото си. В суровите ядки има четири пъти повече витамин B1, отколкото в термично обработените.
Картофите, зрелият фасул и грахът също съдържат витамин B1, известен и като тиамин. Той се разтваря във водата, в която се варят, затова е добре да се използва и тя във вид на сос.
Витамин B1 има и в черния хляб, свинските дреболийки, ориза, аспержите, зелените листни зеленчуци, лешниците, сушените плодове. Телешкото сърце, месо и черен дроб съдържат този ценен витамин.
Яйцата също съдържат витамин B1. Съществува неписан закон: когато човек се храни с нискокалорични храни – салата, сок, извара, и категорично отказва да се храни със зърнени култури, той започва да проявява симптоми на бери-бери.
Той бързо става раздразнителен, скептик и е ясно, че трябва да промени начина си на хранене. На всеки погълнати хиляда калории трябва да се поема по 0.5 милиграма тиамин.
Витамин B1 е полезен при стрес и физическа активност, както и при стомашни разстройства. Той е най-значим след витамин С за организма. Недостигът на витамин B1 е широко разпространено явление.
Липсата на тиамин (Витамин B1) разрушава нервната система, изпитва страхове, става раздразнителен, уморява се лесно, страда от запек, болки в краката и остарява по-бързо, а при децата се забавя растежът.
Ако приемате много въглехидрати, трябва да увеличите и приема на витамин B1. На практика това означава, че колкото повече сладко и тестено ядете, толкова повече трици, ядки и зелени трябва да включите в менюто си.
Всеки ден на трапезата ви трябва да присъстват зелени зеленчуци, листни подправки, лешници и слънчогледови семки, зърнени култури и черен дроб. Два пъти седмично хапвайте картофи и свински дреболийки.
Коментари