Най-полезен е чесновият сок, който се отцежда от чесновите глави през септември. В състава на чесъна влизат глюкозид, алиин и други сяросъдържащи вещества.
В чесъна има и много други полезни вещества – фитостерини, полизахариди, инулин, витамините С, D, В и РР, органични киселини, йод, калций и магнезий.
Сокът от чесън е полезен при обща слабост, хипертония, атеросклероза, безсъние, ревматизъм, ангина, ентерити, колити. Сокът от чесън стимулира апетита.
Сокът от чесън е полезен за стимулацията на стомашния сок, той действа като диуретик и премахва излишната течност от организма. Сокът от чесън изчиства бронхите.
Той спомага за изхвърлянето на токсини през порите на кожата. Сокът от чесън е забранен за консумация при болести на бъбреците, както и при епилепсия.
Сокът от чесън е препоръчително да се консумира в много малки количества, по една чаена лъжичка сок, смесена с една чаена лъжичка мед. Сокът се консумира след хранене.
Сокът от лук е най-полезен, когато се изстисква от пресни глави лук. В сока от лук се съдържат различни видове витамини, минерални соли, калий, фосфор и желязо.
Сокът от лук действа като противогрипно, диуретично и разхлабващо средство. Той спомага за запазване на зъбите, повишава апетита, подобрява храносмилането.
Освен това сокът от лук подобрява зрението, спомага за изхвърлянето на песъчинки при бъбречно-каменна болест. Той се препоръчва при хрема, отслабване, главоболие.
Сокът от лук е прекрасно средство за подобряване на състоянието на косата. Той се консумира по една супена лъжица, смесена с една супена лъжица мед, след хранене.
Коментари