Регионалната здравна инспекция установи, че всяка втора проверена детска градина храни възпитаниците си с нездравословни продукти. Посетени са над 2 220 заведения, от които 920 не спазвали изискванията за детско меню, става ясно още от проверката. Тя е извършена два месеца след влизането в сила на новите стандарти за хранене на децата в детските градини.
Оказва се, че в детската градина най-консумирани са кренвиршите, надениците и млечните продукти, приготвени с растителна мазнина. За пиене на децата се дава основно сокове с добавена захар.
Десертите често са плодови млека със съмнителни ползи за децата и конфитюри със завишено съдържание на захари. Пържените храни също присъстват в диетата на малчуганите от 3 до 7 години.
Полезните продукти, сред които пресни плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни са рядкост в менюто на детските градини. Вкусната и полезна риба в менюто пък се оказва истински лукс. А според изискванията тя трябва да присъства в чинията на децата поне веднъж в седмицата.
Напомняме, че според Наредбата за здравословно хранене на децата от 3 до 7 години малчуганите трябва да получават поне по 300-350 грама зеленчуци и плодове дневно.
Белият хляб е почти изцяло забранен и заменен с пълнозърнест, а във всички тестени изделия трябва да има минимално количество мазнини, сол и захар. Всеки ден в менюто трябва да има най-малко 350 грама кисело или прясно мляко без захар и поне 25-30 грама сирене.
От Министерството на земеделието и храните изискват диетата на малчуганите да е съставена от храни, отговарящи на утвърдените стандарти или на такива, които имат еквивалентно с тях качество.
Според закона за нарушения на здравните изисквания глобите при първо нарушение са от 100 до 1500 лв., а при второ - от 500 до 5 000 лв. За юридически лица санкциите достигат до 5 000 лв., а при повторно нарушение - до 12 000 лв.
Установена е още недостатъчна или неточна информация на етикетите за съдържанието на съставките в продуктите: сирене, мляко, мляно месо, пълнозърнести продукти, боза, натурални сокове, конфитюр.
Като основна причина за неспазването на държавните изисквания от управата на детските градини посочват недостига на пари. Най-сериозно е положението в детските градини в областите Смолян и Кърджали.
Коментари