Купуването на подходящ фризер е много важно от гледна точка на зимнината. Все повече хора предпочитат да замразят зеленчуци във фризера като вид зимнина.
За това е важно, когато го избирате, да се съобразите с няколко неща. Първото, което трябва да прецените, е обемът му, който трябва да е според вашите нужди.
На второ място, трябва да се уверите, че фризерът, който купувате, е енергийно ефективен, за да не трупате излишно големи сметки за електричество.
Това може да стане като обърнете внимание на етикета, означаващ консумацията на електроенергия и други ресурси, които се поставят върху всеки уред.
Най-ефективни са уредите от клас А, а най-неефективни съответно са тези от клас G. Модерните фризери използват по-малко от 25% от енергията, изразходвана от тези, произведени преди 15 години.
CFC, наречен още хлоро-флуоровъглерод, е газ, който преди е бил широко използван като охлаждащ агент. Вече обаче не се употребява поради вредите, които нанася на озоновия слой. Сега се използват обаче други охлаждащи агенти, които не вредят на озоновия слой, но за съжаление допринасят за парниковия ефект.
Все повече производители започват да използват естествени газове като изобутана (R600A) за охладители. Те са за предпочитане от екологична гледна точка, тъй като не оказват вредно въздействие върху озоновия слой и върху глобалното затопляне.
Повечето фризери поддържат температура от – 18C ° и имат възможност за бързо замразяване при – 26C°. Бързото замразяване позволява свежата храна да запази максимално количество от полезните си вещества.
Препоръчително е да поддържате уреда на постоянна температура, защото всеки градус под 18 увеличава разходите за електричество с 5%.
Ако сте решили да замразите във фризера плодове, гледайте да са добре узрели, но не презрели. Замразените плодове могат да се консумират в натурален вид, след размразяване, под формата на компот, желе, конфитюр, сок или като пълнеж и украса за сладкиши.
В зависимост от това, за какво ще се използват впоследствие, плодовете се замразяват в захарен сироп или без захар. Желателно е ягодите и малините за украса на торти да се наредят върху чиния и да се замразят предварително за 1-2 часа, след което се опаковат. По този начин те запазват формата си.
Опаковайте плодовете в полиетиленови торбички. За плодовете в сироп най-подходящи са пластмасовите съдове.
Подходящи за замразяване за всички зеленчуци, които се консумират варени, печени или пържени. Неподходящи
за замразяване са краставиците, зелените салати, репичките и лукът. Неподходящи са също така недозрелите или презрелите зеленчуци.
Подготовката изисква да ги почистите, измиете, нарежете на парченца и бланширайте зеленчуците. Бланширането е много важно, тъй като по този начин се запазват цветът, вкусът и витамините в продуктите.
За опаковане се използват торбички от полиетилен. Оформете продуктите на плоски правоъгълни пакети, за да пестите място. За някои зеленчуци като спанак, ситно нарязан праз и други са подходящи и пластмасовите съдове. Порциите не бива да надвишават 1 кг.
Коментари