Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Хранене при мускулна слабост

Хранене при мускулна слабост

AdminAdmin
Администратор
9484
Хранене при мускулна слабост

Мускулната слабост може да се прояви след тежки физически натоварвания, грип или други трайни заболявания, както и след счупване на кости.

Някои по тежки симптоми могат да се появят при мускулни болести като мускулна дистрофия, метаболитни нарушения като Адисонова болест, неврологични нарушения (церебрална парализа), както и от хранителна недостатъчност.

В допълнение на медицинското лечение, то може да бъде подпомогнато от правилен хранителен режим, включващ здравословна и балансирана храна, която може да облекчи симптомите на мускулна слабост.

Ядки

Ядките са източник на полезни ненаситени мазнини, които осигуряват необходимата енергия за ниски до умерено-интензивни физически дейности, както и жизненоважни хранителни вещества като магнезий.

Магнезият е необходим за над 300 химически реакции във вашето тяло. Той има важна роля и при функцията на мускулите. При липсата му може да настъпи мускулна слабост. Ядките, богати на магнезий, са орехите, лешниците, кедровите ядки, бадемите, фъстъците и др. Фъстъченото и бадемовото масло също съдържат необходимите количества от този ценен елемент.

Плодове и зеленчуци

Хранене при мускулна слабост

Плодовете и зеленчуците са най-добрите източници на антиоксиданти, които укрепват способността на организма да се предпази от инфекции и болести, включително и такива, пречещи на мускулната сила. Консумирането на храни, богати на антиоксиданти, може да помогне за намаляване на симптомите на мускулна дистрофия.

Богати на антиоксиданти плодове и зеленчуци са цитрусовите плодове, черешите, доматите, листните зеленчуци като броколи, зеле, брюкселско зеле, морковите, зимната тиква и сладките картофи. Плодовете и зеленчуци са източник и на калий, при липсата на който се наблюдава също мускулна слабост.

Пълнозърнести храни

Пълнозърнестите храни са източник на глюкоза - основното гориво на мускулната клетка. Те съдържат комплексни въглехидрати, които имат по слабо влияние върху кръвната захар и се смилат по ефективно за разлика от простите въглехидрати (сладки зърнени храни, бонбони). Примери за такива храни са пълнозърнестите хлябове, киноа, ечемик, див ориз и овесена каша. Тези храни също са източник на магнезий.

Студеноводни риби

Рибите, обитаващи горните течения на реките, са богати на протеини, необходими за растежа и възстановяването на мускулната тъкан. Те са важен източник на магнезий и омега-3 мастни киселини. Последните са от съществено значение за здравето и могат да спомогнат за намаляване на възпалителните процеси, свързани с мускулната дистрофия.

Заменете тлъстите червени меса и високомаслените млечни продукти, които могат да влошат възпалението, с печена или варена студеноводна риба. Богати на омега-3 мастни киселини са сьомгата, херингата, сардините, скумрията, риба тон и др.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest