Фитонутриентите са природни, биологично активни компоненти на растителните храни. Фитонутриенти се съдържат в плодове и зеленчуци. Те обикновено се намират в кората на плодовете или зеленчуците и са отговорни за пигмента на растението. Значението на „фито” е растение и идва от гръцки.
Различни изследвания сочат, че голяма част от фитонутриентите, имат действието на антиоксиданти и освен това ни защитават от разрушаващите клетки – свободни радикали. Тези клетки атакуват здравите и причиняват различни болести – Алцхаймер, рак, сърдечни заболявания и други. Благодарение на антиоксидантите, свободните радикали в тялото ни нямат възможност да се разраснат и поддържат нормално и приемливо ниво.
Похапването на повече растителна храна ще ни помогне да се преборим с различни заболявания, които се появяват вследствие на недостатъчно витамини и минерали, както и ще спомогнат на метаболизма.
Фитонутриентите имат и други много важни функции. Справят се отлично с различни възпалителни процеси, много са полезни за правилното функциониране на сърцето, спомагат за доброто кръвообращение, за регулация на кръвното налягане.
За да набавяте на организма си тези вещества е добре да похапвате много плодове – разнообразни и всеки ден. Фитонутриентите са много важен компонент за вашето оптимално здравословно състояние. Благодарение на тях процесът на остаряване се забавя.
Фитонутриентите се разделят на няколко вида:
1. Терпени – има ги най-много в плодовете, зеленчуците.
2. Тиоли – това са фитонутриенти, които съдържат сяра и ги има най-вече в карфиол, зеле и броколи;
3. Феноли – те се разделят на следните:
- изофлавони – особено богати на тях са варивата и най-вече соята;
- флавоноиди – има ги боровинки, червеното зеле и по-тъмните сортове грозде
4. Лигнани – основно ги има в трици и лененото семе.
Коментари