Gotvach.bg»Статии»Билки»Трепетлика

Трепетлика

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
564164
Трепетлика

Трепетликата /Populus tremula/ представлява вид топола, която се среща в Азия и Европа. Вирее предимно в планински райони и около реки с надморска височина до 2000 метра.

Трепетликата е дърво, което достига височина до 35 метра. Има силно разклонена кора, а стеблото й има диаметър приблизително метър. Трепетликата има един централен корен и силни странични корени. Кората на клонките на младото дърво е глада и кафяво-зелена, докато на старите дървета е силно напукана, с тъмно-сив цвят. Листата на клонките на трепетлика са ярко зелени от горната страна и бледо-зелени от долната. Достигат дължина от 3 до 12 см, имат дълги и странично сплеснати дръжки.

На цвят листата на трепетлика са пурпурни или оранжеви, в зависимост от климатичните условия, в които вирее дървото.

Цветните пъпки на трепетликата са сферични и едри, докато вегетативните са лепкави и продълговати. Семената на трепетликата са силно овласени, миниатюрни, жълто-зелени на цвят.

Легенди за трепетлика

Трепетликата е едно от онези дървета, които поглъщат отрицателната енергия. Това нейно свойство се е смятало за магическо в по-старите времена. На мнозина от дедите ни е бил известен начина за борба с таласъми – тояга от трепетлика.

Вярвало се е, че прогонва зли духове, затова я засаждали много близо до къщата. В гора от трепетлики може да се избяга от енергиен вампир, да се облекчат последиците от урочасване и зли очи. Смята се, че прекият контакт с трепетлика премахва от вредните външни въздействия от нашата аура. Досегът до трепетлика помага срещу неврози, безпричинни страхове, но само при едно условие – човек да вярва в нейната живителна сила.

Трепетлика дърво

Избор и съхранение на трепетлика

Може да си закупите сушени части от трепетлика от почти всяка аптека или специализиран магазин. Съхранявайте я както другите билки – добре опакована и поставена в сухо и прохладно помещение. Ако имате желание и възможност да си засадите трепетлика в двора, няма да съжалявате.

Дървото трябва да бъде посадено на слънчево място, няма изисквания към вида на почвата. Расте добре и при силни въздушни течения, приспособява се бързо към замърсен въздух. Засажда се много лесно, поддръжката също не изисква специфични грижи. При лек полъх на вятъра, листата на трепетликата трептят изключително красиво.

Ползи от трепетлика

За медицински цели се използват кората и пъпките на трепетлика. Бере се март до май. В народната медицина трепетликата се използва за лечение на заболявания като ишиас, подагра, при възпаления на дихателните пътиша, при увеличаване на простата, при хронично възпаление на пикочния мехур, при болезнено уриниране след раждане.

Трепетликата е много ефективна при хора, които са преживели психически стрес, помага срещу стресови реакции на тялото, използва се за лечение на неприятни натрапчиви мисли. Лекува пристъпи на безпокойство без причина, събуждане от кошмарни сънища, сомнамбулизъм, трудно заспиване. Полезна е при сърцебиене, изпотяване, при треперене на ръцете, гърчове и спазми, страхове при деца и възрастни хора. Манията за преследване, смущенията в храносмилателната система, паническите разстройства също биха могли да се излекуват.

Вземете 2 ч.л. ситно нарязани сушени пъпки от трепетлика и ги залейте с две чаши вряща вода. След половин час прецедете запарката и я изпийте на малки глътки за един ден.

При нарушения на сърдечния ритъм смесете по 2 с.л. трепетлика, пелин, глог, дилянка, хвощ и слез и ги сложете да се варят около 10 минути в 500 мл вода. От течността се пият по 100 г преди хранене.

Външно трепетлика намира приложение при лечение на хемороиди и като разтривка при ревматизъм и подагра. За целта вземете една част изсушени пъпки, една част чист спирт 90% и осем части разтопена свинска мас. Разбъркайте старателно, докато не се получи мехлем с еднаква консистенция. Намазвайте болното място вечер преди лягане.

Вреди от трепетликата

Препоръчва се приемът на трепетлика да става под лекарски надзор. При по-дълъг прием е възможно да се появят негативни симптоми – главоболие, затруднено дишане, гадене, сънливост.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес

Рейтинг

4.3
52
41
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Тази статия още не е коментирана. Бъди първият, който ще остави коментар към нея:Анонимен