Gotvach.bg»Статии»Билки»Самобайка

Самобайка

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
564164
Самобайка

Самобайка /Glehoma Hederacea L./ представлява многогодишна тревиста билка, която принадлежи към семейство Устоцветни. Позната е още под наименованията бабичева трева, върболиче или бръшлянова самобайка. Стеблото на самобайката е четириръбо, леко полегнало или пълзящо, което се вкоренява във възлите с изправени цветоносни разклонения. Тези разклонения са високи между 15 и 60 см.

Листата на билката са срещуположни, бъбрековидни или сърцевидно закръглени, разредено влакнести. Най-често цветовете са по два, но понякога достига и до пет. Сгушени са в пазвите на листата.

Венчето на самобайка има синьо-виолетов цвят, с нежни пурпурни точки по долната страна. Плодът на растението е сух, разпада се на 4 малки орехчета. Билката цъфти в периода април-юни месец. Ароматът на билката е подобен на ментата, но е по-силен.

Самобайката расте по тревисти или храстни райони, из влажни и сенчести места, край реки и потоци. В по-редки случаи може да се забележи в посевите или изоставени места. Разпространена е в цяла България, предимно в предпланини и низини, до 1000 метра надморска височина. Самобайката се среща в цяла Европа.

В някои области на Великобритания самобайката е позната под наименованието “alehoof” и е използвана за избистряне и ароматизиране на светлата бира.

Състав на самобайката

Сушена самобайка

Използваемата част на растението е горната надземна. В нея се съдържат между 5 и 7.9% дъбилни вещества, глеухолин, глеохомин и разнообразни други горчиви вещества. В нея има още до 31 мг винена, аскорбинова, кафеена, оцетна, синапова, ферулова, р-тритерпенова и винена киселини, смоли, холин, до 0.55% етерично масло, каротини, сапонини. В самобайката са открити и някои свободни киселини – цистеин, серин и метионин.

Събиране и съхранение на самобайка

По времето на цъфтежа на билката се бере цялата и надземна част. Сушете събраната билка на проветриво и сенчесто място или в сушилня при не повече от 35 градуса. Съхранява се на проветриво място, до което няма директен достъп на слънчева светлина. Билката може да се закупи и от аптека или специализирани магазини.

Ползи от самобайката

Самобайката има доказано полезно действие при заболявания на дихателните пътища от всякакъв характер – фарингит, ларингит, бронхиална астма, хронични бронхити.

Билката се използва при нарушения в дейността на храносмилателния тракт, освен това действа като лек диуретик. Тези полезни ефекти на билката се обясняват със съдържащото се в нея етерично масло. През Средновековието билката е използвана при висока температура и е била особено популярна за лечение на хронична кашлица. През 16 век известният билкар Джон Джерард е описал билката като ценен лек при звънене и шум в ушите.

Билка самобайка

Самобайката действа противовъзпалително, срещу диария, подпомага процесите на храносмилане и е добър диуретик.

Тонизиращите свойства на билката също не бива да се подценяват. Тя има стягащо действие, затова е идеална природна алтернатива за лечение на диария. Самобайката е от полза и при бъбречни заболявания, включително при камъни в бъбреците и пикочния мехур.

В Италия билката се прилага при лечение на ревматизъм и артрит. В китайската народна медицина също е много популярна. Там тя се използва за борба срещу червен вятър, циреи, краста, кашлица, нередовна менструация, жълтеница, дизентерия, скрофули.

Народна медицина със самобайка

В народната медицина билката се използва като общоукрепващо средство, в комбинация с коприва, бял равнец и живовляк. Спомага за бързото зарастване на гнойни рани. За лечение на кашлица и проблеми с дихателните пътища, при възпаление на венците, липса на апетит, проблемно уриниране, отоци, за увеличение на кърма и за общо укрепване на тялото, народната медицина препоръчва прилагането на следната смес:

Нарязва се на ситно малко от билката и 1 ч.л. се запарва с 1 ч.ч. вряла вода. Сместа се оставя да престои около един час и се изпива на три пъти.

Топлата лапа от билката се използва за трудно заздравяващи кожни рани, циреи и други подобни раздразнения.

Самобайка може да се използва не само под формата на отвара, а и като тинктура и настойка. Както споменахме, самобайката се използва за лечение на различни заболявания, но нейното най-силно действие е при проблеми с ушите, носа, гърлото, гърдите и храносмилателната система. При опарване от коприва, ако имате подръка самобайка веднага се натрийте с нея и неприятното усещане ще изчезне.

Самобайката много добре се понася от човешкия организъм, поради което е подходяща и за прием от деца. Въпреки това е хубаво да се използва под наблюдението на лекар. Смята се, че билката лекува хронични заболявания като синузит.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес

Рейтинг

4.2
53
41
32
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Тази статия още не е коментирана. Бъди първият, който ще остави коментар към нея:Анонимен