Председателят на Съюза на пивоварите в България Владимир Иванов съобщи, че България се е наредила на 13-то място по консумация на бира с изпиването на 73 литра бира годишно.
Първенци в тази категория за поредна година са чехите, които пият по 148 литра бира за 1 година, а след тях остават австрийците, които употребяват по 108 литра от пенливата течност годишно.
На трето място се е наредила Германия с консумацията на 107 литра бира годишно.
Владимир Иванов обяви, че в България се произвеждат 80 марки бира, включително и 12 вида тъмни пива.
96% от консумираната бира в страната е родно производство.
В българския бирен отрасъл работят около 2600 души и той се слави като един от най-прозрачните бизнеси в България.
За производството на бира годишно се преработват около 120 000 тона пивоварен ечемик и над 450 тона натурален хмел и хмелови продукти.
При откриването на Есенния бирен салон тази година се обяви, че бирата е една от най-консумираните напитки в света наред с водата и чая.
Гостите на събитието бяха запознати и с качествата на тъмната бира, при която за разлика от светлото пиво, малцът се препича, а естествените захари започват да се карамелизират.
Приятният карамелен вкус и по-голямата плътност на тъмната бира я правят изключително ценна и екстравагантна съставка в кулинарията.
В държави като Белгия например една от най-изисканите и препоръчвани хранителни комбинации е тъмна бира и шоколад.
Есенният бирен салон се организира за пети път, а тазгодишният наслов бе "Природата избира най-доброто за Вас".
Председателят на Съюза на пивоварите в България не пропусна да спомене, че бирата е много полезна при консумирането е умерени количества, защото е произведена от изцяло естествени продукти.
Бирата е богата на витамини и антиоксиданти и ни помага да усетим и вкуса на храната по-добре, защото изостря сетивата.
В пенливата течност има растителни и млечни киселини, които помагат за храносмилането, отразяват се позитивно на работата на червата и унищожават бактериите.
Коментари