Европейската комисия реши да забрани вноса на цитрусови плодове от Южна Африка, защото съществуват опасения, че тези култури могат да са преносител на болестта черно петно.
Здравните експерти от 28-те членки на Европейския съюз са застанали зад забраната и това може да се окаже сериозен удар върху икономиката на Африка.
Според ръководителя на Асоциацията на производителите в Южна Африка - Джъстин Чадуик, забраната е крайна, защото световните здравни експерти все още не са потвърдили, че черното петно е рискова болест.
Представителите на ЕС казаха, че забраната може да продължи и през следващата година.
В началото на годината болестта беше открита в 36 цитрусови партиди от Южна Африка.
Черното петно е тежка гъбична инфекция, за която все още няма регистрирани случай на заразени в Европа.
Тази гъбична инфекция причинява неприятни поражения върху плодовете и техните листа, като значително намалява качеството на реколтата.
Черното петно е намерено и в някои райони на Китай и САЩ.
Вносът на плодове от Южна Африка за миналата година е стигнал около 600 хиляди тона, което прави една трета от целия внос на цитрусови плодове за Европейския съюз.
Европейските държави, които са най-големите клиенти на африкански цитруси, са Великобритания, Франция и Германия.
От Африка се внасят предимно портокали, лимони и мандарини, а печалбите от тях са около 1 милиард евро.
Забраната идва в деликатен момент, тъй като в последно време ЕС се стреми да спечели подкрепата на Южна Африка, за да поднови търговските си споразумения с държавите около пустинята Сахара.
По време на преговори тази седмица европейски представители предложиха да се подобрят условията по двустранното споразумение с Южна Африка за свободна търговия, датиращо от 1999 г.
Евросъюзът също е производител на цитруси, като отличници в това отношение са страните Испания, Италия и Гърция.
Испания е лидер по производството на лимони, като по-голямата част от плодовете се отглеждат в Мурсия и някои части от Аликанте и Андалусия, а 60% от производството се изнася.
Коментари