Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Новини»Харчим двойно повече за лимони и млечни продукти

Харчим двойно повече за лимони и млечни продукти

Антония Р.Антония Р.
Джедай
1k1
Лимони

Проучване на Евростат показва, че сега българинът плаща двойно повече, когато си купува лимони, млечни продукти и зелен боб в сравнение с 2008 година.

Някой от продуктите, които ежедневно трябва да присъстват на трапезата ни, са скочили с над 100% и то за много кратко време.

Лимоните например скочиха от 2.28 лева на килограм до стряскащите 5.25 лева за килограм на едро според данните на Държавната комисия по стокови борси и тържища. На дребно килограмът от цитруси стига дори 8-10 лева, жалват се недоволни клиенти.

Така лимоните се оказаха по-скъпи дори от пържолите.

В момента има много слаб внос на лимони и то от далечна Латинска Америка, защото има дупка в реколтите“ – заявява шефът на Държавната комисия по стокови борси Едуард Стойчев.

Сирене

По думите му високото мито за внос на ЕС е оскъпило цитрусите на българските пазари. Освен това наскоро Брюксел забрани да се вкарват лимони от Южна Африка заради опасения, че може да се пренесат болести по цитрусите в Европа.

Поскъпване е регистрирано и с маслото на нашенските пазари, което е скочило с 85 стотинки само за една година и цената му вече е 1.32 лева. Останалите млечни продукти като кашкавал и сирене също сериозно вдигнаха стойностите си.

Кашкавалът е поскъпнал с 20%, като цената му за килограм на едро вече е 11.15 лева. За последната година сиренето също е с левче нагоре, като настоящите му стойности на едро за 5.71 лева за килограм.

Цените на зеления фасул и зелето също са скочили двойно в последните години. На едро фасулът се предлага за 1.20 лева за килограм. Според експертите причина за по-високата цена е по-ниския добив на зелен фасул.

Според данните българите плащат 69% повече от средната цена на тези продукти на международните борси, което не отговаря на стандарта ни на живот.

За да покажат, че това е много над нашите възможности, експертите ни сравниха с поляците, чиято средна заплата е два пъти и половина по-висока от нашата, но пълнят хладилниците си за по-малко пари от нас.

Поляците плащат 62% повече от средната цена за същите продукти.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest