Когато говорим за млечни продукти, трябва да се вземе предвид, че млякото не се числи към тях, тъй като те са негови производни. Ето някои от най-разпространените млечни продукти, без които нашенеца не може, и кратка информация за тях:
1. Сирене
Малко са българските трапези, на които този млечен продукт да не присъства. Известно още от времето на Омир, сиренето е може би най-разпространеният млечен продукт в България. Приготвя се от различни видове млека, поради което има краве сирене, овче сирене, биволско сирене и др. Това дали сиренето ще е по-калорично или с по-ниска калорийна стойност, зависи от това от какво мляко е направено, но обикновено тя варира от 12 до 30 %, като най-общо казано - в 100 г сирене има около 20 г белтъчини и около 20 г мазнини.
2. Масло
Най-консумираното масло е кравето, като мазнината му може да бъде доста варираща. Преди десетилетия се е наблягало на по-калоричното масло, което е съдържало около 85 % мазнини, но с нарастващата тенденция, при която хората масово започват да са с наднормено тегло, не се набляга толкова на калоричността му. Въпреки това кравето масло е сред предпочитаните млечни продукти. То има високо съдържание на витамин А и със сигурност е за предпочитане пред маргарина.
3. Кашкавал
Трудно ще си направите вкусен сандвич или някаква запеканка на фурна, ако не сложите отгоре и настърган кашкавал. Този млечен продукт има изключително ценно белтъчно съдържание и ограничение на неговата консумация се налага само при някои заболявания като язва, хроничен гастрит, болести на жлъчката, на черния дроб, на сърдечно-съдовата система и др.
4. Извара
Тя има доста по-мек вкус от сиренето, но е за предпочитане по време на спазване на диети.
5. Сметана
Този млечнокисел продукт е изключително вкусен и се използва при приготвянето на най-различни супи, предястия, основни ястия и десерти. Ако внимавате с килограмите обаче, винаги поглеждайте процента на мазнините на сметаната, която може доста да варира. Шоколадовата сметана например съдържа близо 630 калории и 58 % мазнини.
Коментари