До 40 процента е стигнало потреблението на имитиращи млечни при българските пазари, съобщи министърът на земеделието и храните Десислава Танева, цитирайки данни на НСИ.
Танева добавя и че вероятно тези проценти ще се увеличат, ако към тях се прибавят и анализите за целия Европейски съюз, където все още не са направени отделни кодове за имитиращите продукти.
По тази причина отделянето им от натуралните млечни продукти е невъзможно при проучването на търговията в рамките на съюза.
През последните няколко годни производството на фалшиво сирене, кашкавал и мляко сериозно нарасна, като тази тенденция се регистрира не само у нас, а и в цяла Европа.
Повечето клиенти търсят по-евтини стоки и затова производителите се концентрират в намаляване на цената за сметка на качеството.
Всичко това води до заместване на естествените суровини. Уточнявам, че това е безопасно съгласно всички европейски изисквания, подчертава министърът пред вестник 24 часа.
От родното министерство обмислят въвеждането на нов регламент, с който да регулират производителите на българските млечни продукти. Предвижда се закон, с който фабриките у нас ще се задължават да произвеждат или само натурални млечни продукти, или само имитиращи.
Проверките на БАБХ показват, че най-големият проблеми с имитиращите млечни продукти в нашата търговска мрежа е, че производителите не ги представят като такива, а на етикетите им често е изписано натурален продукт.
Наскоро Комисията за защита на конкуренцията глоби три български предприятия за производство на масло, които продаваха палмово масло с етикет краве масло.
Санкциите за нарушителите от Милтекс КК, Хранинвест и Профи милк бяха съответно 127 240 лева, 189 700 лева и 113 400 лева, което се равнява на 2% на печалбата им за година.
Коментари