Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Защо да хапваме повече мандарини през зимата?

Защо да хапваме повече мандарини през зимата?

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k
Мандарини

От всички познати ни цитрусови плодове, мандарините са тези, които съдържат най-големи количества витамин С. Освен на него обаче, те са богати още на витамин D и витамин К, предпазващи децата от рахит и важни за еластичността на кръвоносните съдове.

Мандарините са сред най-полезните по още една причина. В тях няма как да се съдържат нитрати, тъй като не се съвместяват с лимонената киселина. Това ги прави натурални и полезни.

Има много причини поради които е добре да включите мандарините в зимното си меню. На първо място те доставят големи дози витамини, така нужни на организма през тези студени и болнави месеци. Това ги прави и алтернативно лечебно средство.

Освен че е еднакво полезна за децата (дори бебетата) и за възрастни, мандариновият сок е диетична и лечебна напитка. При висока температура на тялото той утолява много добре жаждата.

В миналото, както и днес, мандарините се използват при лечението на астма и бронхити. Голямо количество феноликова аминокиселина (синефрин), която се съдържа в тях пък е прекрасно лечебно средство срещу отоци. За прочистване на белите дробове от натрупалата се слуз се препоръчва всяка сутрин да се изпива по чаша мандаринов сок.

При кашлица, бронхит и трахеит, най-типични за зимните месеци, отварата от изсушените кори на мандарините смекчава кашлицата и оказва отхрачващо действие. Пресни мандарини пък са полезни още при заболявания на стомашно-чревния тракт, съпроводени с разстройство.

Парче Мандарина

С това обаче ползите от мандарините не спират. Те се използват като универсално средство за спиране на кръвотечението. Пресният сок от тях пък убива някои гъбички. За целта в поразените места многократно се втрива сок от плодовете или кората на мандарините. Благодарение на фитонцидните си свойства, подовете оказват още антимикробно действие.

Въпреки многобройните си лечебни свойства, мандарините могат и съществено да навредят, като раздразнят бъбреците, лигавицата на стомаха и червата.

Поради това не се препоръчват при язва на стомаха и дванадесетопръстника, при гастрити, колити и изострени чревни заболявания, както и при холецистит, хепатит и остър нефрит.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest