Волският език е билка, която е популярна още с имената еленов и биволски език. От растението се използват листата – те се берат през пролетните месеци, след което се изсушават. Билката има отхрачващо действие – извлек от растението успокоява лигавицата на бронхите.
Чаят от билката бързо втечнява кашлицата и облекчава дишането. Освен това билката има и пикочогонно действие. Препоръчва се да се пие при бронхити, болести на далака, стенокардия и др. Запарка от билката можете да си приготвите по следния начин:
- Заливате супена лъжица от билката с една чаша вода и оставяте да се накисне, после изпивате. Това е количеството, което трябва да приемате за един ден.
- При неприятна и суха кашлица можете да си направите отвара от няколко билки – по 10 г подбел, ленено семе и волски език, 5 г лайка, 15 г листа от бъз.
Нарязвате билките на ситно и ги слагате в подходящ съд, в който предварително сте сложили 3.5 л вода. Сместа трябва да ври десет минути, след което се прецежда и може да се пие. Желателно е да пиете този чай докато е топъл, по желание подправете го с пчелен мед.
- Смесете в подходящ съд по 100 г от билките подбел и волски език, 150 г листа от бъз. Добавете към тях и 50 г лайка. Разбъркайте дрогите и вземете от тях 1 с.л. – сложете я в 300 мл вряща вода.
Оставете на котлона минута и после отдръпнете. Прецедете и подсладете с мед. Пийте отварата на равни количества три пъти дневно. Хубаво е да изпивате сместа преди храна.
- Следващата рецепта е малко необичайна, тъй като медът се слага предварително при билките, докато те се варят. За да си направите отварата у дома ще са си необходими по 2 с.л. от следните няколко растения – цвят от бъз, волски език, мащерка, бяла ружа, живовляк, мента, риган, иглика и сладък корен.
Към тях се добавя нектарен мед, също около 2 с.л., след което се залива с половин литър вряща вода. Връщате сместа на котлона за още десетина минути. След като изстине трябва да прецедите отварата. Пие се три пъти на ден по една кафена чашка.
Коментари