Българската народна медицина в лицето на лечителя Петър Димков нарича бъза, по-специално черния бъз, „най-силната българска билка”. С доказани противоракови свойства бъзът е ценно растение, което е в състояние да донесе много ползи на човешкото здраве. И макар, че сме свикнали да го подминаваме като досаден храст, тази статия ще се опита да даде един нов ракурс на отношението ви към бъза.
Бъз (Sambucus) е род двусемеделни растения, включващ около 30 вида. Голяма част от тях виреят в умерения пояс на северното полукълбо, но има и такива, които се срещат в южното. Всички видове бъз са или храсти, или ниски дървета. У нас се срещат главно 3 вида: черен, червен бъз (Sambucus racemosa) и бъзак (наричан тревист бъз).
За нас от най-голяма полза е черния бъз (Sambucus nigra), който представлява храст или дърво, достигащо височина до 3 м високо, а в редките случаи до 8-10 м. Има силно развита коренова система, а бъзови плодове узряват края на август или началото на септември. В някои части на страната е известен с наименованията бъзуняк, драмбъз, селешник, мимер.
Черният бъз не бива да се бърка дивия бъз, който е многогодишно тревисто растение, наречено бъзак. Характерно за бъзака е, че цветът му има неприятна миризма и е по-едър от този на черния бъз. Съществуват още т.нар. Австралийски бъзове - два вида храсти с бели или жълти плодове, които достигат до 3 м височина.
Състав на бъза
Плодовете на черния бъз са цяла аптека за нашето здраве, стига да знаем как да ги прилагаме. Бъзовите плодове са богати на антицианови съединения, които оказват голяма роля при неутрализирането на свободните радикали. Огромно е количеството на пектин и целулоза в бъза, а освен в това в растението се съдържат много ценни минерали и микроелементи.
Огромно е количеството на витамин С в бъза, а ако съумеете да ги изсушите правилно, може да запазите по-голямата част от полезните съставки. Плодът на бъза е богат на антиоксиданти и вещества с противовъзпалително действие.
В 100 г плод от бъз се съдържат: 73 Калории, 0.66 г белтъчини, 18.4 г въглехидрати, 0.5 г мазнини.
Употреба на бъз
Всички части на растението бъз има лечебни свойства – корените се използват под форма на отвара, плодовете като настойка, от листата се прави отвара или се прилагат външно под форма на лапи), а от цветовете може да се приготви запарка/чай.
Популярно лекарство, завещано ни от традиционната медицина, се приготвя с плодовете на черния бъз, добре узрели, и действа против грип, профилактично и за подсилване на имунната система. Има източници, които доказват противораковото действие на лекарството.
За да приготвите лекарството наберете хубаво узрели плодове черен бъз, а ако има зеленкави зърна, ги изхвърлете. Измийте ги и ги подредете в голям буркан, като редува ред плодчета, ред захар до горе. Покрийте буркана с марля и го сложете на слънчево място да ферментира за около 2 седмици. След това прецедете през марля и разпределете сместа в по-малки бурканчета. Затворете ги с капачки и ги поставете на тъмно и студено място.
От така приготвеното лекарство се прилага по 1 ч.л. сутрин на гладно, 10 минути преди закуска. Тази рецепта може да се направи и със зрели плодове на бъзак. В този случай лекарството се прилага много успешно срещу рак. Отново повтаряме, че не бива да използвате зелени зърна, а само тъмни и зрели зърна. Зелените плодчета див бъз съдържат отровни вещества.
От бъз може да се приготви и мармалад или сладко за което се твърди, че притежава диуретичен и слабителен ефект и се прилага успешно при неврози. За здраве и наслада на сетивата може да си приготвите чай от цветовете на бъз. Чаят от бъз има прекрасен вкус и аромат и оказва тонизиращо действие.
Ползи от бъза
Огромна е здравословната полза от бъза върху човешкото здраве. Старо народното поверие гласи, че тъмните зрънца на бъза гонят болестите, което днес е доказано дори от съвременната наука и медицина. Бъзът е мощно средство срещу грип, помага на организма за по-бързото му възстановяване след простуда.
Бъзът има потогонно, слабително, диуретично действие, способстват за понижаване на висока температура заради съдържащите се в него гликозидните вещества. Използването на бъз помага за регулиране обмяната на веществата, което от своя страна е полезно за поддържането на тегло в нормални граници. Плодовете бъз съдържат много витамини и най-вече витамин С. Затова и чай от плодове на бъз е много добро средство за пушачи.
С бъзов чай от цветовете на черният бъз се правят инхалации при пресипнал глас и при възпаление на горните дихателни пътища.
Традиционната ни медицина съветва чай от бъз да се прилага още при импотентност, хемороиди, възпаление на пикочните пътища, подагра, при високо кръвно налягане, воднянка, възпаление на бъбреците и пикочния мехур, възпаление на простатата, уриниране, придружено с кръв, копривна треска, задух и затлъстяване.
За регулиране на обмяната на веществата се вземете 1 с.л. изсушени бъзови плодове и ги накиснете от вечерта в 200 мл леко топла вода. На сутринта прецедете течността, леко я затоплете и я изпийте на гладно. За външно приложение бъз се прилага в случаи на бани при ревматизъм и подагра, за компреси при възпаление на очите, за налагане на лапи при червен вятър и изгаряния, за бани при хемороиди и кожни възпаления. Отвара от листата на бъз пък се прилага външно за бани при кожни обриви, хемороиди и ревматизъм.
Как да си направим чай от бъз
Залейте 2 ч.л. цвят от бъз с 250 см3 вряща вода. Оставете да се запари за 10-15 минути, прецедете и изпийте на глътки. Друга рецепта е да сложите 2 с.л. цвят от бъз в 500 мл вода и да варите на слаб огън за 5 минути. Приема се по 1 винена чаша преди ядене 4 пъти дневно.
Вреди от бъза
Изключително внимателно подбирайте плодовете от бъз – винаги избирайте тъмни до черни, без зеленкави зрънца. Зелените или недоузрели плодове, както и семената на зрелите плодове съдържат самбуцин и самбунигрин, които са отровни. Добре е винаги да се консултирате с лекар преди да предприемете лечение с помощта на бъз.
Научете също как да си направите:
Коментари
Твърди се че всички части на растението са лековити и по тази логика не би трябвало да се счита че дръжките са отровни. Все пак сте направили екзотичен избор и ако има някакъв по-особен, неочакван ефект, то предполагам че ще се изрази в по-често посещение на мястото за усамотение и размисъл...
За да не ферментира - ето моята рецепта:
В чиста, пластмасова кофа смесвам 1:1 почистени и измити узрели зрънца черен бъз и захар. седем дни ги бъркам с дървена лопатка за да се разтопи захарта. после прецеждам първо през гевгир, а след това през тензух. Наливам в бутилки и не варя. Пие се най-много 3 пъти дневно по 1 суп.л.Повече е отровно - гадене, повръщане пребледняване.