70 процента от зехтина, продаван във всички страни, изобщо не е качествен. Това показва скорошно проучване на американското министерство на земеделието. У нас обаче количеството на менте зехтина може да е още по-голямо, пише 24 часа.
Най-големи далавери се правят със зехтина, който се води за най-качествен или така наречения екстра върджин. По правило този вид би трябвало да е приготвен само от най-добрите маслини, като маслото се извлича по механичен път при температура от 27 градуса.
Заради високата цена обаче екстра върджин се произвежда и от не толкова подбрани маслини, като в състава на зехтина могат да бъдат открити още слънчогледово или рапично олио.
Преди година родната агенция по храните е открила в популярна верига голямо количество зехтин екстра върджин, който в действителност не бил такъв. След проведено разследване станало ясно, че въпросното масло е постъпвало с цистерни от Гърция и се е бутилирало в пловдивско село.
Агенцията по храните в България извършва проверки най-вече след подадени сигнали от потребители и заради това досега не се е състояла масова специализирана инспекция на пазара. В Европейския съюз обаче производството и търговията с течното злато е доста регулирана.
За зехтина съществуват цели седем регламента. У нас пък нещата, както винаги, са наопаки и в нито един нормативен акт не пише нещо конкретно за зехтина. Ето защо имаме пълно основание да смятаме, че количеството на фалшифицираното масло е повече от 70 процента.
Показателят, който определя качеството на зехтина, е киселинността. Според последния регламент за екстра върджин тя трябва да е под 0.8 процента. По думите на специалистите качественият зехтин може да бъде разпознат по цвета и вкуса.
Истинското масло трябва да е със зеленикав до кафяв цвят, а вкусът му се отличавал с горчив нюанс. Задължително условие е субстанцията да ухае на маслини.
Потребителите могат да отгатнат дали един зехтин е качествен, като го поставят в хладилник. Ако той не е менте, след 2-3 часа ще се сгъсти и побелее, а като се извади пак, след няколко часа ще си възвърне първоначалния вид, обяснява технологът по храните инж. Дробенов.
Коментари