Доктор Мара Малеева, съпругата на покойния ни държавен глава Тодор Живков, е първопричината аронията да навлезе у нас през 70-те години на ХХ век. Познанията ѝ относно свойствата и качествата на растението я карат да настоява то да бъде внесени от Севрена Америка.
Когато това става, започват проучвания за неговите качества и това дали може да се използва за профилактика на ракови заболявания.
Изследванията, инициирани от Малеева, продължават шест години, от 1978 до 1984 година. През периода се създават първите насаждения и започва производството на сиропи от арония.
Професор Христо Крачанов, преподавател в тогавашния Висш институт по хранително-вкусова промишленост е и ръководител на лабораторните изследвания. От тях става ясно, че аронията е богата на антиоксиданти, полифеноли, витамини C, A, P и B, както и фолиева киселина. Растението не изисква изкуствени торове и пръскане. Това го превръща в екологично чист продукт.
Съставките на аронията правят плодовете ѝ подходящи и полезни за децата. Те ограничават инфекциите чрез задържане размножаването на бактериите и вирусите.
В плодовете на аронията се открива йод, благодарение на който хормоните на щитовидната жлеза укрепва развитието на мозъка и интелигентността. Освен това предпазва от кариеси. В комбинация с останалите съставки пък укрепва имунната система.
Аронията има способността да унищожава свободните радикали, които увреждат клетъчната мембрана и променят нормалния състав на клетките. Растението се ползва като част от комплекса мерки за борба с раковите образувания.
Днес аронията е особено ценена и заради друго нейно свойство. Тя има изразен антирадиационен ефект и е изключително полезна за хора, прекарващи дълго време пред компютрите и за постоянно ползващите мобилни телефони. Изобщо аронията е полезна за всеки, изложен на въздействието на различни радиационни лъчения.
У нас аронията се отглежда в покрайнините на Троян. Подходяща е за отглеждане и във всички други райони на България. Тя е присадена на дърво, поради което дава значително по-големи плодове и е с по-голяма издръжливост.
Коментари