Грог представлява алкохолно питие, което се приготвя от ром, коняк или водка и гореща вода или чай. Това е една от най-разпространените напитки, които сгряват хората по време на студените зимни дни. Несъмнено това е един от най-любимите зимни коктейли, който притежава световна известност, а начините за неговото приготвяне са много.
Може да се каже, че грогът, както и другите топли алкохолни коктейли са също толкова примамливи, колкото и летните им варианти. Правят се лесно и не включват много съставки, но вкусът им е впечатляващ, а основното им свойство е сгряването.
История на грога
Историята на възникването на грога е изключително интересна, защото въпреки алкохолното си съдържание напитката е създадена, за да се бори с алкохолизма.
Първоначално грогът е въведен в Кралския военоморски флот на Великобритания през 1740 година от вицеадмирал Едуард Върнен, който бил известен с прякора си Стария грог, защото винаги се разхождал по палубата на кораба с непромокаемо наметало, направено от грограм (тъкан от коприна, вълна и мохер).
Много любопитен факт е, че вицеадмиралът е имал за цел да пребори пиянството, защото по негово време на моряците се е полагал около 280 мл ром дневно, което пък водело до постоянни пиянски свади и проблеми. Премахването на това интересно правило се случва чак през 1970 година.
Върнън нямал правото да намали дажбата, но променил нейното качество – разредил рома с топла вода. На първо време този акт предизвикал остро недоволство, а напитката получила подигравателното име Грог по прякора на самия адмирал.
След време обаче грогът се превръща в любима напитка не само по море, но и на сушата. Постепенно към грога започват да се прибавят лимонов сок, захар и най-разнообразни подправки – джинджифил, канела, индийско орехче и други, а вместо топла вода грогът започнал да се приготвя със силен черен чай.
Съчетанието от ром с вода, индийско орехче и захар е било много популярно в миналото, най-вече сред търговци и пирати.
Приготвяне на грог
В наши дни съществуват стотици варианти на грог. Класическата рецепта за грог е към сварен черен чай да се добави ром, след което се прибавя захар и се пие горещ. Поради различните вкусове и предпочитания обаче всеки може да си приготви грог, както пожелае, и ромът не е константа. Той спокойно може да се замени с уиски или коняк.
Основното правило при приготвянето на грог е, че алкохолът не бива да се загрява, а се прибавя накрая. Във водата или чай се слагат най-различни подправки – канела, черен пипер на зърна, джинджифил, индийско орехче, кардамон, карамфил и др. След като сместа заври, се премахва от огъня, добавя се лимон, захар и ром.
Предлагаме ви няколко различни начина, по които можете да си приготвите сгряващ грог, който да стопли тялото и душата през мразовитите зимни дни.
За феновете на кафето предлагаме невероятен грог с кафе. За приготвянето му са необходими 100 мл кафе, 2 ч.л. захарен сироп и 20 мл ром (коняк). Горещото кафе се излива в предварително затоплена висока чаша за грог, добавя се ромът и захарният сироп. Разбърква се леко и се пие веднага.
Следващият вариант е грог, подсладен с мед. Необходимите продукти са 2 ч.л. мед, 50 мл ром, 150 мл горещ черен чай и резенче лимон. Направата е много лесна – изсипва се във висока чаша чаят, добавя се медът, лимонът и накрая е ромът.
И в двете рецепти за грог изборът на подправки е според индивидуалния вкус, но за грога с кафе най-добре е да се сложи канела, индийско орехче или карамфил, а в грога с мед най-подходящи са кардамон или джинджфил.
Следващата рецепта за грог е малко по-нетипична, но за сметка на това резултатът е много ароматно и сгряваща напитка. Необходими продукти са 450 мл ликьор Коантро, 200 мл чай, 250 мл ром, 100 мл портокалов сок, щипка канела, малко карамфил, пръчица канела и портокал за украса.
Начин на приготвяне: В тенджерка се загряват ромът, Коантрото, канелата и портокаловият сок. Сместа се разбърква добре и се маха от огъня точно преди да кипне. Изсипва се върху чая и се разпределя в чаши. Напитката се украсява с резенчета портокал, които са поръсени с карамфил.
В скандинавските страни съществува специален обичай, според който грогът трябва да се приготви от госта в една къща със съотношение на съставки според неговите индивидуални предпочитания.
Коментари