Ако детето ви е злоядо, събудете апетита му с канела. Ненапразно много деца обичат ориза с мляко единствено и само заради аромата на канела. Дайте им го без финия кафяв прашец и те само ще смръщят муцунки.
Канелата има невероятното свойство да разпалва апетита, да прави стомаха по-издържлив на експерименти с различни видове храни и помага на храносмилането. Родината на канеленото дърво са горите на Шри Ланка, Индия, Виетнам, Китай и Индонезия. В Европа тя пристига от Цейлон.
Всъщност канеленото дърво е храст, който става висок до 15 метра. Използват се кората, листата и изсушените плодове. Кората се смила, а от листата се прави канелено масло.
Самата канела се извлича, като се обели кората на клонките, махне се най-горния слой и се изсуши долният фин слой на слънце.
Канелата има силен аромат, който е с горчиво-сладък вкус. Тя е идеална подправка за смесване, защото ароматът й не се губи при смесване с други подправки. Използва се във всичко, където има захар: кремове, компоти, палачинки, сладкиши, торти, ликьори, греяно вино, кафе, пунш, грог.
Много готвачи смятат за изискано да добавят щипка канела в каймата за кюфтета точно преди топлинната им обработка. Щипка канела подчертава вкуса на вареното свинско, телешко и на рибата. Ако добавите малко канела в горчицата, тя придобива необичаен, но много приятен вкус.
Коментари