В хранителната промишленост употребата на фосфати е широко разпространена. В малки количества фосфорът е полезен и дори необходим за организма, но прекомерната му употреба може да доведе до сериозни последици за здравето.
Широко известен е фактът, че фосфорът е полезен за мозъчната активност. В по-голямата си част най-важният човешки орган е съставен от производното на фосфора - съединение фосфолипид. Същият елемент играе важна роля и за формирането на действието на важни за цялостното функциониране на организма белтъчини и протеини.
Фосфорът и производните му съединения, наречени фосфати, се ползват в почти всички клонове на хранителната промишленост. При създаването на газирани напитки се прибавя фосфорна киселина, която се ползва като подсладител. В месната индустрия фосфатите се използват като набухвател за по-голям обем и тегло.
В млекопреработвателната индустрия фосфатите се използват основно за по-меката консистенция на сирената. В консервните фабрики прибавят фосфати в плодовите консерви за по-голяма плътност на плодовете. Химичният елемент се ползва дори в производството на захар, за да има тя по-светъл цвят.
Наред с широката си употреба, фосфорът има редица вредни действия, когато се приеме в големи количества. Това се дължи най-вече на обмяната на веществата при човека, както и на прекомерното му натрупване в човешкия организма след приема на различни продукти, в които е вложен.
Прекомерният прием на фосфор стимулира изработката на хормона на паращитовидните жлези, а вече е доказано, че той отмива калция от костите. Това води до развитие на остеопороза. Костите стават крехки и се чупят при най-леката травма. Последни изследвания са показали, че честата употреба на газирани напитки, съдържащи фосфорна киселина, непоправимо уврежда костите, особено при жените.
Фосфорът увеличава и риска от инфаркт и от калцификация на сърдечните съдове. Приемът на химичния елемент при бременност спира развитието на белите дробове и сърцето на плода.
Как можем да открием наличието на фосфати в продуктите, които купуваме? Рядко на етикетите е написано, че продуктът съдържа фосфати или полифосфати. В по-голямата част от случаите те са закодирани с оправдано добилите лоша слава Е-та.
С Е338 се означава фосфорната киселина. Натриевите фосфати са скрити с обозначението Е339. Следват Е340 за калиеви фосфати, Е341 за калциеви фосфати, Е342 за амониеви фосфати и Е343 за магнезиеви фосфати.
Коментари