Засилени проверки на незаконна търговия с мляко и млечни продукти започва Българската агенция по безопасност на храните. Специалисти ще тръгнат из цяла България, за да установят къде се намират нерегламентираните места, на които тече продажба на такива стоки.
Проверките за установяване на незаконната търговия с мляко и млечни продукти ще са последователни и продължителни, а резултати от тях ще има към края на всяка седмица, заяви за Радио Фокус зам. изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните д-р Дамян Миков.
По думите му лицата, занимаващи се с незаконна търговия на млечни продукти, изобщо не трябва да се успокояват, тъй като ги чакат сериозни глоби.
Експертът обясни как се процедира в различни случаи. Д-р Миков разясни, че когато инспекторите се натъкнат на физическо лице, предлагащо мляко и млечни продукти от колата си, стоката се иззема от компетентните органи и се е унищожава по надлежния ред, тъй като тя е с неясен произход и по нея няма нито етикети, нито маркировки.
Подобни практики, в който търговци отварят багажника на автомобила си, а оттам се подават сирене, кашкавал и мляко, са добре познати на клиентите. Всеки сам обаче решава дали би закупил подобна стока.
По думите на д-Р Миков, когато такива продукти, се открият в обект, нерегистриран по Закона за храните, и се предлага там, той също бива унищожен. От БАБХ посочват, че глобата за нерегламентирана търговия с мляко и млечни продукти може да достигне до 3000 лева.
Незаконната търговия с млечните продукти е рискова не само за търговците, които могат да бъдат глобени от инспекторите, но и за потребителите на същите тези храни със съмнителен произход.
От БАБХ посочват, че при употреба на въпросните продукти рискуваме собственото си здраве. Припомняме, че огнища на бруцелоза бяха установени в град Рила и село Ракита.
Болестта се предава на хората след консумация на мляко, млечни продукти. По тази причина специалистите предупреждават гражданите да пазаруват само от регламентирани търговски обекти.
Коментари