Картофите са новата разменна монета в Якоруда - една от най-бедните родни общини. За да имат какво да сложат на масата си, хората по тези земи все по-често пробягват до размяна на натурални продукти, съобщават от БТВновините.
Един от привържениците на тази практика е Мустафа. Той прекарва часове наред край пътя, надявайки се, че някой от пътуващите с автомобили ще спре, за да си закупи екологично чиста продукция от него.
Ако пък хората не могат да му предложат пари, е съгласен и на бартер. В крайна сметка това също би допринесло да разнообрази менюто на семейството. Мъжът предлага мед, конфитюри, кашкавал, сирене, картофи и други стоки.
Картофите, отглеждани в Якорудския край, са популярни със своето качество из цяла България. Кулинари и гастрономи ги определят като изключително вкусни, сладки и засищащи. На пазара те се превръщат в основна разменна монета.
Захар за картофи, може, да, съгласява се Мустафа.
Предпочитам да продавам картофите, но на село бартерът върви, разказва и Ахмед Уруч.
Той разправя, че картофите се разменят за захар, брашно, фураж, олио и други най-необходими за домакинствата продукти.
![Хранителни стоки](/files/lib/600x350/brashno4.webp)
Тази година, поне засега, килограм картофи се предлага на цена от четиридесет стотинки, което обнадеждава търговците. Миналата година обаче стойността им била двойно по-ниска. За да си осигурят килограм захар, на местните им се налагало да се разделят с цял чувал картофи.
И други хора от Якорудско споделят за бартерите, които правят. Така например Джемиле Кьосева признава, че заменя реколта за фураж за кравата.
Оти няма пари. Хората нема какво да искат, мое и захар, признава жената.
Жители на този район обясняват, че тук е така от години. Безработицата е голяма, ето защо отглеждането на картофи се е превърнало в характерен поминък.
Семействата добиват много големи реколти. Разбира се запазват от тях и за себе си, но останалите продават, за да си купят яйца, олио, сол, брашно. Ако не успеят обаче, надеждата им е в бартера.
Коментари