Gotvach.bg»Статии»Любопитно»Как става преобразуването на глюкозата в енергия

Как става преобразуването на глюкозата в енергия

Как става преобразуването на глюкозата в енергия

Всяка част от тялото на човека се нуждае от енергия, за да работи. Тази енергия набавяме от храната, а тя се усвоява, като се смеси с ензими и киселини.

Начините, по които тялото превръща храната в енергия

Пътят, по който храната става енергия, е толкова сложен, че подробното му разглеждане изисква много време. Но накратко нещата могат да бъдат обяснени.

След попадането на храната в стомаха въглехидратите се разпадат до глюкоза. Стомахът и тънките черва я абсорбират и я освобождават в кръвния поток. От там кръвта я транспортира до всички клетки.

Попадайки в кръвта, глюкозата може да се използва веднага, или да се съхрани в тялото и да се ползва по-късно при нужда. Самият процес на трансформация на глюкозата в енергия е сложен и от изключителна важност.

Процес на превръщане на глюкозата в енергия

След като глюкозата попадне в клетките, тя се разпада на половина на две части, наречени пирувати, и в този вид попада в митохондрията. Това е задължителната част от клетките на живите организми - човека, животните, гъбите и растенията.

Попадайки в митохондрията, пируватите се оксиляват. Наблизо до митохондрия плува молекула, наречена никотинамидадениндинуклеотид. Енергията от окисляването при преминаването през тази молекула предизвиква отделянето на протон. Този протон осъществява синтеза на молекулата аденозинтрифосфат/ АТФ/, който е човешкият бензин или енергията, благодарение на която работи целият човешки организъм.

Съхраняване на енергията

Глюкозата в енергия

Ако енергията, която се произведе, не бъде използвана веднага за нуждите на тялото, тя се съхранява в черния дроб и в мускулите. Това става чрез гликогена, който представлява полизахарид, съставен от молекули глюкоза, свързани във верига.

С храната се приема голямо количество глюкоза, съхранявана под формата на гликоген, като основната идея на това съхранение е при намаляване на кръвната захар с помощта на ензими гликогенът да се разгради до глюкоза и тялото да получи енергия.

Ако запасът от гликоген бъде изчерпан, тялото започва да получава енергия от мастните депа. Да се топят мастните запаси обаче е трудно, защото се намесва инсулинът и ако не е балансиран, това ще наруши функциите на тялото.

По този начин глюкозата се явява основен и необходим двигател на тялото чрез енергията, която му дава.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest