Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Въглехидратен метаболизъм - всичко, което трябва да знаем

Въглехидратен метаболизъм - всичко, което трябва да знаем

Въглехидратен метаболизъм - всичко, което трябва да знаем

Въглехидратите са най-важният източник на енергия за тялото. Погълнатите въглехидрати се разграждат на прости захари като глюкозата, чрез определени ензими и могат да бъдат използвани от организма в тази форма.

Затова метаболизмът на въглехидратите или захарта е жизненоважен процес в човешкото тяло. Въглехидратният метаболизъм контролира процесите на усвояване, превръщане, транспортиране и разграждане на въглехидратите. Процесът протича в няколко стъпки.

Въглехидратите се разграждат в метаболизма, абсорбират се през стената на тънките черва и достигат до телесните клетки чрез кръвоносната система. Молекулите на захарта, които не са необходими за производството на енергия, се преобразуват в мастни молекули или се съхраняват в черния дроб и мускулите. Крайните продукти от метаболизма на въглехидратите се отделят от отделителната система.

Заедно с протеините и мазнините въглехидратите са сред основните групи хранителни вещества, които се набавят с храната. Въглехидратите се делят на монозахариди (единични захари), дизахариди (двойни захари) и полизахариди (множество захари). Важни представители на монозахаридите са плодова захар (фруктоза), гроздова захар (глюкоза) и слуз захар (галактаза).

Въглехидратите, които се приемат с храната, са най-вече под формата на дизахариди или полизахариди. За да може организмът да използва тези хранителни вещества, захарните молекули трябва първо да бъдат превърнати в глюкоза. За целта тялото отделя ензими по време на храносмилането, които разграждат въглехидратите.

Въглехидратен метаболиз

Глюкозата се разгражда до това, което е известно като аденозин трифосфат и в тази форма става енергиен източник за тялото. Колкото по-сложна е структурата на въглехидратите, толкова повече време отнема на организма да ги трансформира - т.нар. сложни въглехидрати.

Мозъкът се нуждае от глюкоза като източник на енергия. След като въглехидратите са разградени до глюкоза, захарта се доставя до клетките на тялото чрез кръвния поток. Ако клетките вече нямат нужда от повече енергия, глюкозата в тялото се събира отново в нови нишестени молекули и се съхранява под формата на гликоген в мускулите и в черния дроб.

В състояние на глад или по време на повишено физическо натоварване гликогенът може да се разгради до глюкоза и да осигури на организма енергия. Гликогенът е своеобразен склад на въглехидрати в човешкото тяло. Тези депа за съхранение обаче са ограничени. Когато всичко вече се запълни, неизползваните въглехидрати се превръщат в мазнини в черния дроб. Тези мазнини се съхраняват в мастната тъкан. Ако снабдяването с енергия е над необходимото за по-дълъг период от време, това води до затлъстяване.

Ако метаболизмът не протича безпроблемно, налице е метаболитно разстройство. Тялото не може да използва хранителните вещества, които е абсорбирало и те не пристигат там, където са им необходими. Специфичен ензим е отговорен за всяка стъпка на метаболизма. Следователно, в случай на метаболитно разстройство има ензимен дефект. Резултатът е, че веществата се натрупват там, където не трябва и в същото време има липса на определени хранителни вещества на друго място в тялото.

Най-честото нарушение на въглехидратния метаболизъм е захарният диабет. Това състояние може да бъде разделено на две основни групи. При диабет тип 1 клетките в панкреаса, които се занимават с производството на инсулин, се унищожават. При захарен диабет тип 2 няма абсолютен дефицит на инсулин. По-скоро ефектът на инсулина се намалява чрез резистентност.

Инсулинът е единственият хормон в организма, който може да понижи нивата на кръвната захар. След консумация на въглехидрати като картофи, макарони и хляб, нивото на захар в кръвта се повишава. Високото ниво на кръвна захар сигнализира, че клетките са достатъчно снабдени с енергия. В този случай се отделя инсулин, който насърчава усвояването на глюкозата в мускулната и мастната тъкан и по този начин отново понижава нивото на кръвната захар.

Въглехидрати

Без инсулина нивото на кръвната захар в тялото остава постоянно високо. Тялото не може да транспортира енергията от въглехидратите в клетките без инсулин.

Освен това се увреждат кръвоносните съдове и се насърчават различни заболявания като нарушения на кръвообращението в ръцете и краката, сърдечни пристъпи, инсулти и бъбречни заболявания. Следователно при захарен диабет е необходимо изкуствено да се осигури на организма инсулин.

Вижте още:

- Дали имате въглехидратна непоносимост;

- Продуктите с изненадващо много въглехидрати;

- Нисковъглехидратна диета.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest