Гликоген

Гликоген

Гликогенът е сложен въглехидрат, основаващ се на глюкозата, с животински произход. Има го в телата на хората и животните. Той е твърде интересна материя за хората, които провеждат диети заради основната му роля - да натрупва енергия, както и за интересуващите се от телесните процеси и функциите на основните органи в тялото.

За тях е интересно да научат, че гликогенът се съдържа в клетките на тялото, но не и в мозъка. Мозъкът няма време да го разгражда до глюкоза и затова си внася нужната му глюкоза директно от кръвта.

За придържащите се към различни диетични режими е важно да знаят, че при въглехидратното хранене количеството на гликогена в черния дроб може да достигне 6-8 тегловни процента. При гладуване за 1-2 денонощия този процент спада до 0.1, защото гликогенът става източник на кръвна глюкоза.

В мускулите гликогенът е само 1 процент и дава енергията единствено за съкращаването на мускула, което означава, че се изчерпва при физически труд, не при гладуване.

Бебетата на майките-пушачки се раждат с понижено ниво на гликогена в черния дроб. При тях глюкогенезата се потиска от тютюневия дим.

Тези кратки факти показват, че гликогенът е важен въглехидрат за жизнените процеси. Полезно е да се научат най-важните неща за него.

Същност на гликогена

Гликоген в мускулите

Сложният въглехидрат гликоген се съдържа се във всички клетки, но най-много много в тези на черния дроб (хепатоцитите), има го и в мускулните. По своята същност той е разтворим във вода. Мускулният гликоген дава глюкозата само за работата на мускулите, докато чернодробният снабдява с глюкоза всички тъкани и органи в тялото. Интересното е, че в мускулите има повече гликоген, отколкото в черния дроб само заради разликата в масата на органите в полза на мускулите.

Когато натрупването на този сложен въглехидрат се завиши силно, настъпват патологични процеси, водещи до нарушаване на метаболизма на глюкозата. Пример за натрупване на гликоген е захарният диабет, който не се контролира с лекарства и диета. При него се получава нарушение в обмяната на глюкоза. Акумулирането на гликоген се извършва и в епителните клетки на каналчето на бъбрека, в клетките на миокарда на сърцето, в бета-клетките на панкреаса и в чернодробните клетки.

Този процес е обратим. Нужно е коригиране на хипергликемията и повишеното отделяне на глюкоза в урината.

При генетични заболявания настъпва силно вътреклетъчно натрупване на гликоген. Тези процеси са известни като гликогенози. Характерно за тези заболявания е, че при тях има наследствено предаван дефицит на някои ензими, които участват в разграждането или синтеза на гликоген. В зависимост от специфичния ензимен дефицит са отделени 12 типа гликогенози.

Значение на гликогена

Гликогенът има централна роля в процесите на производство на енергия на всички телесни нива. В спокойно състояние гликогенът в мускулите се използва за около 15-20 процента от енергията, произвеждана за нуждите. При умерено натоварване може да се стигне до 80-85 процента и колкото повече се увеличава интензитета на натоварването, толкова нараства и процентът на използването на гликогена за целта. Намаляването на гликогена води до усещане на умора.

Гликогенът в тялото

Гликоген и черен дроб

Във всеки момент в кръвта има някакво количество глюкоза. Ако се пропусне някое хранене или тренировка, нейното ниво започва да спада, а заедно с това и нивото на инсулин в кръвта намалява. Тогава ензимът фосфорилаза разгражда гликогена, за да осигури на тялото глюкозата, която му е нужна. Тя става основен енергиен източник на тялото.

Черният дроб също освобождава гликоген в определени ситуации, например:

- При стрес;

- Сутрин, когато глюкозата е повишена;

- За да помогне на храносмилателните процеси;

- Когато тялото изисква повече захар в кръвта - тогава панкреасът освобождава хормон, наречен глюкагон, и той превръща гликогена в глюкоза.

Гликоген и хранене

Храната и физическите усилия оказват влияние върху производството на глюкоген в организма. Нисковъглехидратната диета дава особено изразителни резултати, защото при нея се ограничава основният източник за синтеза на глюкозата, а именно въглехидратите.

Кето диетата намалява приема на въглехидрати на 5-10 процента от всички хранителни продукти, при което се получава кетоза. При нея се изгарят мазнини, които да дадат енергия на тялото.

При кето диетата запасите на гликоген понякога се изчерпват силно и това води не само до умора, но и до замъгляване на съзнанието, затруднена концентрация и други. Постепенно тези симптоми намаляват със обновяването на запасите на тялото.

При всички диети първоначално теглото спада силно. След това бавно започва да се забавя. В това състояние роля има и гликогенът. В началото на диетата той бързо се изчерпва и тялото изхвърля течности. С времето течностите се възстановяват като запас в тялото и теглото се връща. Резултатите от отслабването в началото на диетата се дължи не са стопени мазнини, а на изхвърлената вода от организма.

Спортистите често приемат големи количества въглехидрати преди състезание, за да повишат издръжливостта си. Вярно е, че въглехидратите им осигуряват допълнително гориво, но така се задържа прекомерно много вода в тялото, а това води до проблеми в храносмилането.

Гликогенът при заболявания като диабета

Когато тялото е здраво при по-високи нива на кръвната захар, получени при хранене, панкреасът отделя повече инсулин в отговор на завишения глюкоген. Инсулинът регулира нивата на кръвната захар, подтиквайки черния дроб и мускулите да приемат повече глюкоза и да превърнат в гликоген, където да остане на съхранение.

Диабетиците не могат да произвеждат достатъчно инсулин или пък той не се усвоява добре от клетките. Тогава панкреасът губи способността си да реагира адекватно при повишаване на кръвната глюкоза. На тях им се подава отвън нужния инсулин.

Дефицит, излишък на гликоген и хранене

Храни с Гликоген

Излишъците на гликоген в мускулите намаляват ефективността на работата им и водят до поява на мастна тъкан. Спортистите често трупат гликоген в мускулите в по-голяма степен от останалите.

При други хора, натрупването на излишъци от гликоген води до намаляване на функционалността на мускулите и свръх тегло.

Дефицитът на гликоген има неблагоприятно въздействие върху организма. Негови изяви са летаргията, апатията, сниженият имунитет, влошената памет, загубата на тегло, намаленият мускулен тонус, депресивните състояния.

Може да се регулира наличието на гликоген с храната, която се консумира.

- При излишък храните с повече въглехидрати трябва да се ограничат и да се даде превес на белтъчините;

- При дефицит трябва да се даде превес на храни, съдържащи гликоген. От плодовете това са смокините, гроздето, ябълките, портокалите, райската ябълка, прасковите, кивито, мангото. Морковите и цвеклото от зеленчуците са силно препоръчителни, както и брашното и бобовите култури. Сладкишите и медът също са добра идея.

Дози гликоген, нужни на тялото

Според експертите нужната дневна доза е 100 милиграма гликоген при нормален ритъм на живот. При физически и психически стрес тази нужда нараства.

Необходимо разграничение на гликоген и глюкоген

Гликогенът на практика може да се определи като резервния въглехидрат в човешкото тяло, принадлежащ към полизахаридите. Терминът глюкоген назовава протеинов хормон, произвеждан от панкреаса.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес