Gotvach.bg»Статии»Плодове»Райска ябълка

Райска ябълка

редакция:
Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
247
Каки - Райски Ябълки
Абсорбатор за премахване на миризми от хладилник InnovaGoods
Практичен аксесоар за вашия дом:
Абсорбатор за премахване на миризми от хладилник InnovaGoods
22.00 лв.

Райската ябълка, наричана още персимон и каки, е растение от семейство Абаносови (Ebenaceae), род Diospyros и екзотичен плод, който е навярно най-студоустойчивият сред субтропичните овощни растения. Удивително е, че по време на покой плодовете могат да издържат до -20 градуса. У нас най-студоустойчивият сорт райска ябълка е Костата.

Райската ябълка напомня по външен вид нещо средно между жълта ябълка и червен домат. Изключително полезна и вкусна, тя има овална или леко елипсовидна форма и наситено оранжево оцветяване. Характеризира се с четириделната елипсовидна чашка.

В превод от гръцки името на плода означава „божествен огън". Родина на този уникален по своята същност плод са Китай и Япония. По техните земи от незапомнени времена ценят вкусният плод и знаят всички негови предимства, свързани със здравето. Доста късно, едва през 18 век райската ябълка е разпространена по Средиземноморието, а след това и в Америка. У нас оранжевия доматоподобен плод достига в средата на миналия век, а днес може да се види да вирее в някои части Черноморието и в Южна България.

Райската ябълка започва да дава плодове обикновено след 3-4 г. от засаждането на дръвчето. Цъфтежът й е през май месец. На височина дървото на райската ябълка достига до 8-10 м, а листата му са специфични – големи с елипсовидна форма и наситен маслено.

Сортове райска ябълка

Като представител на субтропичния климатичен пояс, райската ябълка и нейните сортове са изключително издръжливи на студове или по-ниски температури. Има 5 сорта райска ябълка:

- Fuyu – популярен сорт райска ябълка с доста сладки и хрупкави плодове. По форма и размер са леко сплеснати и със средна големина. Плодът е започва да зрее, когато цветът му се промени от зелен в оранжев;

- Suruga – това са по-едри райски ябълки с характерния за тях оранжево-червен цвят. Узряват в края на октомври, началото на ноември и имат доста плътна и сладка вътрешност;

- Giant Fuyu – по форма този сорт райска ябълка е по-продълговат и едър. Има червеникав цвят дори когато са незрели. При пълна зрялост цветът им става тъмночервен. Самото дръвче на този сорт е ниско, а райските ябълки узряват октомври месец;

- Jiro – това навярно е най-популярният сорт райска ябълка в Америка. Самите плодове са доста едри и се отличават с много добро качество;

- Costata – този сорт райска ябълка има подчертана конусовидна форма. Зрял става през октомври и се характеризира с жълто оцветяване и подчертан тръпчив привкус в пълна зрялост.

Дърво Райски Ябълки

Състав на райската ябълка

Вкусната и екзотична за нас райска ябълка е бомба от полезни вещества за организма. Тя съдържа значителни дози калий, калций, фосфор, натрий и желязо, витамин С, Р, PP, В1, В2, Е и глутаминова киселина. Плодовете на райската ябълка изобилстват от захари (глюкоза и фруктоза 13-19%), пектинови вещества и багрила.

Именно те правят плодовете доста хранителни. В зрелите райски ябълки количеството на захарта е 17-18%. В 100 г райска ябълка има: 127 ккал, 0.4 г мазнини, 33.5 г въглехидрати, 64.4 мл вода, 100 мл калий. Гликемичният индекс на райската ябълка е 44.77.

Избор и съхранение на райска ябълка

Когато избирате райска ябълка на пазара няма как да не ви направи впечатление, че голяма част от плодовете са позагнили. Това е нормално и в повечето случаии е белег, че плодът е зрял и вкусен. Избирайте сравнително твърди райски ябълки и като цяло без механични наранявания. Добре узрелите плодове консумирайте бързо, защото нямат голяма трайност.

На пазара ще намерите по-често райски ябълки, които се продават, след като са откъснати още зелени. Това е с цел по-голяма трайност, но не консумирайте незрелия плод, който напомня и на все още зелен розов домат.

Това обаче не означава, че не може да закупите райската ябълка. Когато се приберете, просто оставете плодовете на перваза на прозореца и ги изчакайте да се оцветят добре. За най-вкусни се считат райските ябълки, зрели на дърво и придобили мека и сладка консистенция на самия клон.

Съхранявайте райската ябълка в хладилник, най-добре в долното отделение, предназначено за плодове и зеленчуци. Там плодовете могат да издържат максимум 2 седмици. В никакъв случай не замразявайте плода.

Кулинарно приложение на райската ябълка

Кулинарното приложение на райската ябълка не е голямо, защото е най-добре просто да изядете плода суров. За целта е нужно да премахнете ципата му, както и костилката в сърцевината на райската ябълка. Останалото от плода в месеста и вкусна част, която трябва да изядете мигновено.

Всички ценни вещества на райската ябълка могат да се запазят в нея само, ако е сурова. Не я подлагайте на термична обработка, а просто я сложете като гарнитура или украса за сладкиши. С райска ябълка може да си приготвите сладки и вкусни кремове, както и да я вложите в кекс или сладкиш.

Райски Ябълки

От плодовете на райската ябълка се приготвят сироп или компоти, различни желета, сладка и мармалади. Лесно е да си приготвите домашен сироп от райска ябълка. За целта обелете и анрежете ситно няколко плода, залейте ги с гореща вода и след 5-10 минути прецедете водата. Пасирайте плодовете. Сипете сока в бутилки и го съхранявайте на хладно, плътно затворени.

Ползи от райската ябълка

Яркият оранжев цвят на райските ябълки говори за високо съдържание на бета-каротин, който е много важен за зрението и защитава кожата от преждевременно остаряване. С огромното си съдържание на витамин С, райската ябълка е била прилагана като успешно средство за лечение на скорбут още преди векове. Витамин С помага да се справим с вирусни състояние, а в комбинация с бета каротин, двата витамина гарантират силна имунна система.

Богатото съдържание на витамин РР в райската ябълка успешно бори умората, депресия, прави кожата ни здрава и без акне, а косата придобива крави блясък и структура. Магнезият в райската ябълка е важен за работата на сърцето, калият укрепва кръвоносната система, а желязото бори анемията.

Дори в наши дни народната медицина прилага райска ябълка при лечение на анемия, нарушена функция на гастроинтестиналния тракт, различни сезонни неразположения, като грип, настинка, защото оранжевите плодове отлично повишават съпротивителните ни сили.

Заради голямото съдържание на витамини, както и на неголеми дози ликопен, райската ябълка е отличен антиоксидант, който намалява свободните радикали, и преборва меланхоличните настроения, особено през зимните месеци.

Най-ценна в райската ябълка е растителната захар. Тя е доста добър помощник при заболявания на сърдечносъдовата система, както и при високо кръвно налягане Райската ябълка има пикочогонното си действие, а 3-4 плода на ден са по-добри от хапчета за регулиране на кръвното налягане.

На всичкото отгоре, райската ябълка е верен приятел на онези от нас, които искат да се отърват от някое друго излишно килце. Плодът доставя много ценни вещества, а в същото време съдържа малко калории и ефективно успява да създаде дълго чувство за ситост. Райската ябълка се препоръчва горещо от диетолози за хора с наднормено тегло.

Прочети също за какво са полезни семената на райската ябълка и как се бели райска ябълка.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес