Замяна на всички бели храни с алтернативата им в черно препоръчват диетолози за трапезата на Бъдни вечер. Причината е, че черното меню ще е по-полезно за вашето здраве от бялото.
В черните храни се съдържа антоцианин, който намалява риска от сърдечни заболявания, предпазва от диабет и някои видове рак. Полезното им действие направи консумацията на тези продукти все по-популярна.
За традиционна трапеза на Бъдни вечер може да приготвите черен боб или черна леща, които се варят и готвят точно както обикновен боб и леща.
Лозовите сарми вместо с бял ориз може да ги приготвите с черен, а питката за Бъдни вечер замесете от ръжено брашно, за да бъде трапезата ви здравословна.
На Бъдни вечер храната трябва да е постна, заради което черните храни, които може да използвате, са черна ряпа, черен сусам, къпини и боровинки.
Въпреки че черното е мрачен цвят и често се асоциира с тъга и нещастие, в древните легенди се казва, че точно черният цвят има силата да ни предпази от злото. На този принцип много хора си купуват черна котка – за да минава лошият късмет покрай тях.
Докато на Бъдни вечер трапезата трябва да е постна, на Коледа има повече варианти да експериментирате с черния цвят. Печеното прасенце, което немалко българи ще поставят на коледната трапеза, може да бъде полято с черен сос, приготвено от масло на сепия - малко по-екзотичен вариант.
Черният шоколад освен за изискани десерти може да се прибавя и солени ястия като например мексиканското моле или към рецепти с дивеч. Тази комбинация ще придаде леко нагарчащ аромат на ястието.
Черният шоколад може да се прибавя и към плодова салата – разтопен или настърган. Неговото идеално приложение обаче е в английският коледен пудинг, който има различни варианти, но черният определено е най-полезен. Ако тази рецепта ви се вижда несвойствена за Бъдни вечер, заложете на любимата на всички ни торта Гараш.
Коментари