Аюрведа е индийската философия за природен начин на живот и хранене. Индийците неслучайно живеят дълги години, а индийките неслучайно са толкова красиви.
От хинди думата Аюрведа се превежда наука за живота. Според науката за живота има 5 елемента - въздух, вода, земя, огън и пространство. Индийците се хранят според този принцип и вярват, че могат да се излекуват чрез начина си на хранене.
Едно от важните правила в тази диета е, че човек да се храни винаги когато е гладен, а не когато е време за едно от основните хранения. Друго важно нещо е, че при този вид диета, храната, която поглъщате, трябва да е 3/4 от размерите на вашият стомах, а това значи, че се яде, колкото да заситите глада си, а не да преядете. Тази диета препоръчва да се почива в рамките на 5-10 минути след всяко хранене, преди да продължите с обичайните си задължения.
Какво включва храненето според Аюрведа
Плодовете и зеленчуците, които се консумират, трябва да са винаги пресни. Храни, които са преработени или претоплени, не се препоръчват. Това се дължи на факта, че когато храната е свежа, полезните вещества от нея ще се усвоят по-лесно и бързо от тялото ви и така то ще бъде с един добър баланс, а това ще доведе до неговото по-бързо излекуване.
Неща като рафинирана захар, много тежки и мазни ястия трябва напълно да се изключат от менюто, защото те правят храносмилането по-трудно и могат да нанесат повече вреди, отколкото ползи. Според "науката на живота" само тогава, когато човешките дух и тяло са в хармония, можем да изпитаме истинското щастие от живота.
Ако сте гледали индийски сериали, навярно сте забелязали, че има индийци, които ядат -, и такива, които не ядат месо. Тези, които не ядат месо, са значително повече от месоядните. Вегетарианците в Индия не консумират дори риба. Причината повече от половината индийци да не ядат месо, е, че те са убедени в святостта на живота на всички живи създания. Пример за това са кравите, които, ако посетите Индия, ще видите свободно да ходят по улиците.
Какво включва режимът на вегетарианците в диетата на индийците?
Индийците, които не консумират месо, хапват поне 2-3 плода на ден, тоест преди храна, по време на храна и след храна. Хапват също и много пресни зеленчуци, поднесени с различни млечни сосове. Също така консумират изключително много супи и пият много течности. Също така много обичат да консумират и зърнени храни като леща, сусам, ориз, боб и др.
Индийската диета води след себе си много ползи за тялото - не само, че се отслабва, но и тялото се чувства по-леко и имаме по-свеж външен вид.
Важни съставки в рецептите по Аюрведа и неща, които трябва да знаете за готвената от индийците храна:
Индийците винаги използват гхи - пречистено масло за готвене, вместо олио. Те вярват, че това масло помага за пречистване на телесните тъкани, води до успокоение на ума ни, помага за активирането на черният дроб, жлъчката и панкреаса.
Един от важните компоненти, които присъстват много в готвенето според Аюрведа е масалум, което е вид лютив сос. Според науката за живота всичките 6 вкуса трябва да се имат предвид, когато се готви - сладко, кисело, солено, горчиво, люто, тръпчиво.
А ето и няколко вкусни Аюрведа рецепти, които можете да си приготвите у дома:
Леща Белуга със спанак
За 2 порции ще са ви нужни:
- спанак- 500 г;
- зелен масал- 1 ч.л.;
- топено масло- 1 с.л.;
- лук- една малка глава, нарязана на ситно;
- леща белуга - 50 гр
- 1/2 зелен и червен лют пипер, нарязани на шайби;
- 300 мл вода;
- 1 червена чушка, която може да се нареже или на кубчета или на ленти;
За да си направите зелен масал за лещата, ще ви трябват:
- 50 г кокосов прах;
- 1 шепа нарязани пресни билки;
- 1 ч.л. билки от прованс;
- 1 ч.л. пресен джинджифил;
- 1 пресен зелен лют пипер;
- 1 ч.л. листа от сминдух;
- 3 ч.л. лимонов сок;
- 1 ч.л. кафява захар;
- 1 ч.л. сол;
- 125 мл рапично масло;
Приготвяне:
За да си направите зелен масал, трябва да смесите всички съставки и да ги направите на пюре с помощта на пръчка или в блендера. Спанакът се измива и се оставя да ври 5 минути с много малко вода. Добавя се масалата и се пасира до получаване на гладко пюре. След това се загрява гхи и в него се задушава лукът за кратко. Добавя се лещата, както и лют червен пипер и добавете вода. Вари се на умерен котлон за около 25 минути или докато лещата се сготви. След това се слага спанакът и се оставя да заври отново. Добавя се сол на вкус. След това се поръсва с нарязан червен пипер.
Аюрведа пица
Следващата рецепта, която ще предложим е пица по Аюрведа:
За две порции ще ви трябват:
- 250 г царевично брашно;
- 1 ч.л. билки от Прованс;
- 100 мл хладка вода;
- 2 домата;
- 1 ч.л. червен масал;
- 1 с.л. зехтин;
- 10 бр зелени маслини, нарязани на половинки;
- 100 гр тофу, нарязано на ленти или кубчета;
- пресен босилек;
За червен масал ще ви трябват:
- 50 г прах от кокос или бадеми;
- 1 с.л. червен пипер на прах;
- 1 с.л. тандори масала;
- 1 ч.л. сминдух;
- 2 бр червени чушки- люти;
- 2 ч.л. кафява захар;
- 4 ч.л. лимонов сок;
- 1 ч.л. сол;
- 100 мл масло от рапица;
Приготвяне:
За да направите масалата, всички съставки се пасират. Фурната се загрява на 180 °C. Царевичното брашно се слага в купа, добавят се солта и билките, след това се добавя бавно 100 мл хладка вода и се разбърква добре. Ако тестото ви се струва твърдо, си добавете още вода. След това тестото се разточва на тънко и се слага в тава, застлана с хартия за печене. Доматите се нарязват на кубчета и се разбъркват заедно с масала, зехтина, вода и маслините. Добавя се сол и тази смес се слага върху тестото. Отгоре се разпределя тофуто. Пече се за около 10-тина минути. Накрая се гарнира с босилек.
Бургери с киноа и зеленчуци
Друга рецепта по Аюрведа, която можете да си приготвите, са бургери със зеленчуци от киноа:
За две порции са нужни:
- киноа - 100 г;
- сезонни зеленчуци - 250 г;
- брашно от нахут - 1 с.л. Може да бъде заменено и с картофено брашно;
- жълт масал - 2 ч.л.;
- пресни билки - 2 ч.л., нарязани на ситно;
- сол;
За жълт масал, ще ви трябват:
- 50 г прах от кокос;
- 2 ч.л. куркума;
- 1 бр. пресен червен лют пипер;
- 2 ч.л. лимонов сок;
- 2 ч.л. кафява захар;
- 1/4 ч.л. смлян джинджифил;
- 1/4 ч.л. смляна канела;
- 1 ч.л. сол;
- 100 мл масло от рапица;
Приготвяне:
За да направите масалата, смесете всички съставки и пасирайте. Киноата се готви според описанието на опаковката. Зеленчуците се обелват и се нарязват на кубчета. Сваряват се в малко вода, след което се отцеждат. Фурната се загрява на 200 °C. Киноата и зеленчуците се смесват с всички останали съставки и се овкусяват със сол. От сместа се правят бургери. Подреждат се в тава, застлана с хартия за печене, и се пекат за 10 минути.
Коментари