Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Колорита на индийската кухня в три емблематични рецепти

Колорита на индийската кухня в три емблематични рецепти

Колорита на индийската кухня в три емблематични рецепти
Метален сушилник за съдове на два етажа
Практичен аксесоар за вашия дом:
Метален сушилник за съдове на два етажа
59.00 лв.

Какви мисли възникват, когато чуете фразата индийска кухня?

Лютите чушки се усещат на езика, обонянието улавя миризмата на пикантна канела и кардамон; оранжевите, червените, зелените зеленчуци се превръщат в обилен обяд, наситен с шестте вкуса на Аюрведа... Само след като опитате истинска индийска кухня, можете напълно да разберете тази велика и мистериозна страна!

Традиции на индийската кухня

Ако сте в Индия, първо, трябва да търсите тали - това е голям алуминиев поднос, който се сервира с ориз и 4-5 купички с различни храни. Няма една единствена рецепта за тали. Всеки ресторант го прави по различен начин! В класическата версия това е ориз, дал (супа от нахут или смес от бобови растения), дахи (кефир), сабджи (зеленчукова яхния с панир) и къри зеленчуци.

В чиния се слагат и парчета сурови зеленчуци, като краставица или морков, резен лимон и ачар – кисело манго. Много киселинно вещество, което придава на ориза особен кисело-солен вкус. Индусите смесват всички съставки на тали в едно и го ядат с дясната си ръка. На чужденците се сервират прибори за хранене. В много индийски ресторанти добавянето на ориз не е ограничено.

Поради влиянието на индуизма индийската кухня е станала предимно вегетарианска. Забранено е да се яде говеждо, защото кравата е свещено животно. Поради проникването и асимилацията на исляма много индуси все още ядат пиле и риба, известното пиле тандури или пиле тали може да се намери почти на всеки ъгъл. Въпреки това истинските индуси следват вегетарианска диета.

Колорита на индийската кухня в три емблематични рецепти

Вегетарианството тук не е мода или самоограничение. Заради жегата и нехигиеничните условия се превръща в почти единствения здравословен начин на хранене. Поради горещите климатични условия в индийската кухня са възникнали толкова много уникални кулинарни рецепти.

Индийската домашна кухня е богата на здравословни сладкиши. Ако се вгледате внимателно в изображенията на бог Ганеша, ще забележите, че той винаги държи топки на поднос. Това е модаки или ладду. Ганеша има толкова много сладко, че не може да се раздели с любимите си лакомства дори за миг. Благодарение на него те символизират изобилието и просперитета в индуската култура.

Особеността на индийската кухня е, че се приготвя само „на момента“. Не е обичайно да поставяте храна в хладилника и да я отлагате за утре. Само "тук и сега" - ще има ден и ще има храна.

Характеристика на индийската кухня е това, че всички ястия са щедро подправени с подправки, най-популярната от които е кърито. Добавя се към почти всичко: от супи до сладкиши.

Следва вкусна колекция специалитети от индийска кухня с инструкции за готвене.

Какво е Панир или Панер

Колорита на индийската кухня в три емблематични рецепти

Какво се крие зад това екзотично и необичайно за ушите ни име? Оказа се, че не е нищо особено. Това ястие принадлежи към индийската кухня и представлява домашно приготвено сирене от прясно мляко. Подобно нещо правим, когато приготвяме извара, като единствената разлика е, че за панер се взема прясно мляко, а получената при ферментацията маса се пресова.

В Индия панерът се използва като самостоятелно ястие, от него се правят сладкиши, добавят се към салати, зеленчукови яхнии и ястия и дори се пържат в масло. Обезмасленото мляко за индийско сирене не е подходящо, трябва да вземете мазнина: колкото по-мазно, толкова по-добре. Лимонът се взема за ферментация, може да се замени с кефир или кисело мляко.

Необходими продукти:

домашно мляко - 1.5 л, лимонов сок - 3 с.л.

Изсипете мляко в тенджера и поставете на огън. Докато млякото се загрява, изстискайте сока от лимона. Не е необходимо това да става през сокоизстисквачка. Трябват ни само няколко лъжици, това количество може да се изцеди ръчно. Добавете лимонов сок към млякото и продължете да загрявате. Масата ще започне да се ексфолира - навива се. При по-нататъшно нагряване суроватката ще придобие зеленикаво-жълтеникав цвят, а парчетата сирене ще станат по-плътни. Не е нужно да варите мляко. На този етап стоплянето се спира. Охлажда се малко.

Оставете млякото да изстине. Навийте марлята на два слоя и я поставете в гевгир. Изсипете сирената маса върху тензух. Суроватката ще се отцеди, а сиренето ще остане в марлята. Стегнете марлята по-здраво и изстискайте течността. Панирът е готов. За някои ястия сиренето е необходимо точно в такава мека консистенция. Поставяме чиния или дъска върху сиренето в марля, върху него - някаква тежест, например буркан с вода. Излишната течност ще се отцеди.

След два часа ще имаме индийски панир.

Вече знаем как да приготвим панир у дома. Такова здравословно ястие ще се хареса на мнозина.

Индийски Бърфи или Барфи

Колорита на индийската кухня в три емблематични рецепти

Необходими продукти:

Масло - 200 г, Захар - 200 г, Заквасена сметана - 200 г, Мляко на прах - 400 (500) г, Ядки (кашу) - 200 (300) г, Ванилия - на вкус

Начин на приготвяне:

Уникалните ориенталски сладки - халва, баклава, Бърфи... Тук ще споделим една от рецептите за маслен крем. Burfi от Индия и е сладко, направено от мляко на прах, сметана, масло. Ядките и сушените плодове най-често се използват за украса на лакомствата.

Маслото е най-добре да се използва натурално - с висок процент мазнини. Това важи и за сухото мляко и сметаната. Но с "нискокалорични" продукти също се оказва вкусно.

Първо, загрейте тиган и добавете масло. Трябва да се разтопи. Колкото по-високо е качеството на маслото, има толкова по-малко пяна. Веднага щом маслото се разтопи, сложете захарта и при непрекъснато бъркане оставете да заври, или по-скоро до образуването на мехурчетата. След това добавете заквасената сметана и, като продължавате да бъркате, гответе до пяна. Изключваме огъня.

Изсипете масата (гореща) в съд за разбиване, добавете ванилия и започнете да биете, като постепенно добавяте мляко на прах. Когато добавите около половината мляко, се получава много вкусен маслен крем. Използва се за намазване на печива.

Много е важно да не прекалявате със сухото мляко, в противен случай можете да развалите всичко. Масата трябва да е гъста, но не съвсем. Като изстине, пак ще се втвърди доста добре. Намазваме формата с растително масло и разпределяме крема.

Натиснете ядките отгоре и сложете Бърфито за един час в хладилника.

Готово!

Индийски Чапати

Колорита на индийската кухня в три емблематични рецепти

Необходими продукти: пшенично брашно - 2 ч.ч., топла вода - 100 мл, сол - 1 ч.л.

Начин на приготвяне:

Чапати е индийски хляб, който е много популярен сред вегетарианците. Този плосък хляб е интересен с това, че по време на печене се надуват като топки, образувайки кухина вътре, където можете да поставите всякакъв пълнеж.

Страхотно е, ако имате пълнозърнесто брашно за тестото или брашно ата, но можете да печете и с обикновено пшенично брашно. Добавете сол към брашното и горещата вода. Замесва се тесто - като за кнедли. Трябва да е меко и да не лепне по ръцете ви. Поставете тестото за 2 часа (или по-добре през нощта) в найлонов плик, така че да "узрее".

Откъсвайте малки парчета от тестото и ги навивайте на топки или навийте на руло тестото и го нарежете на малки парчета и едва тогава оформете топки. Всяка топка трябва да се разточи (с дебелина 5 мм). Не забравяйте да добавите брашно, когато разточвате тестото, така че да не залепва за масата или точилката.

Взимаме питката и я слагаме в загрят тиган без олио! Запичаме от едната страна, след което обръщаме и запичаме и от другата страна. И се надува!

Вкусни са, когато са горещи. Е, ако ще ги съхранявате известно време, тогава, за да избегнете изсъхването им, ги съхранявайте в торба.

Вижте още:

- Индийската разхлаждаща напитка ласи;

- Как да приготвите индийски чай Масала;

- Аюрведични рецепти за отслабване от индийската кухня.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest