Питали ли сте се някога откъде произлиза празнуването на рождения ден с торта и свещички? Този въпрос, както и много други, са доста спорни и все още не е потвърден точният произход на самата торта.
Смята се че всичко започва в Древен Египет, където египтяните почитали своите фараони като богове и вярвали, че след като бъдели коронясвани, те започвали нов божествен живот. В тяхна чест правели сладки хлябове, с които черпели богатите, а в по-късен етап започнали да приготвят и сладкиши, които разрязвали на две.
Търсенето на отговора на този въпрос ни отвежда и до Древна Гърция, където рождени дни са се празнували само в чест на най-богатите и знаменити хора, и на боговете.
Древните гърци носели специални торти в храма на Артемида, богинята на Луната, с която ѝ оказвали чест и се молели. Тези торти наподобявали тарталетки под формата на луна, украсени със свещи и приготвени от брашно, ядки, зехтин и мед.
Свещите символизирали блясъка, светлината и красотата на Луната, с които се опитвали да умилостивят богинята и тя да бъде по-благосклонна към тях.
Смята се, че съвременните торти за рожден ден се са се възродили в района на днешна Германия, където в домовете и пекарните си хората са приготвяли празничен хляб с мед и сушени плодове във форма на новородено бебе, който бил подаряван на сватби и детски рождени дни.
Тогава започнали да поставят и свещичките, според годините на празнуващото дете. През 1881 г излиза и първият писмен документ, в който се казва, че свещите върху тортата се палят и изгарят не в почит на боговете, а за празнуващите рождения си ден, и броят им символизира навършените години.
Днешните торти за рождени дни, които се правят с крем, шоколад и плодове станали фаворит в Англия, където в тестото дори криели подаръци, като слагали бижута, монети и малки скъпоценности.
Независимо от вековете и традициите, тортата за рожден ден е позната и обичана в цял свят.
Коментари