Вкусната и ароматна малина може да намерите по каменистите склонове, сипеи, горски сечища, из редките гори и храсталаци из цялата страна. Растението се отглежда и като градинско. Използват се листата и плодовете, когато малината е напълно узряла.
В народната медицина се употребяват като болкоуспокояващо средство.
Листата притежават запичащо противовъзпалително и бактериално действие, а плодът оказва антисептично, противоревматично, температуропонижаващо и потогенно действие. Повишава противотоксичната функция на черния дроб и устойчивостта на организма към вирусни инфекции. При настинка е препоръчително да се пие чай с малиново сладко или отвара от листата и плодовете на малината. Подпомага кръвообразуването.
В плода се съдържат стерини, които задържат развитието на атеросклерозата. Листата на малината се използват при стомашни болки, диария, кръвохрачене, силна и продължителна менструация, главоболие, за изпотяване при простуда, стомашни кръвоизливи.
Корените се прилагат при воднянка и треска. Препоръчват се за бани при хемороиди, кожни възпаления, гаргара при възпаление на гласните струни.
За вътрешно приложение се приготвя отвара:
2 супен лъжици от листата на малината се заливат с 500 г вряла вода. Оставя се да кисне 1 час. Пие се по 100 г 4 пъти на ден.
От корените
1 супена лъжица ври 10 минути в 500 г вода. Пие се по същия начин.
Сладко от малини
Изчистете 500 г малини и ги поръсете с 5 г лимонена киселина, разтворена във вода. Сварете в тавата сироп от 1 кг. захар и 200 г вода. Пуснете малините в сиропа и го варете на тих огън, като го разбъркате 1-2 пъти. Варете до сгъстяване. Разсипете го в буркани.
Компот от малини
За непосредствена консумация
Почистете и измийте 1 кг малини. Поръсете ги с ½ ч.ч. пудра захар и ги оставете на хладно място, докато се разтопи захарта. Отделно пригответе сироп от 1 ч.ч. карамелизирана захар и 2 ч.ч. вода. Докато е още горещ, залейте с него малините. Оставете компота да изстине и го сложете в хладилника. През горещите дни е добре да го поднесете с кубчета лед.
Коментари