Супите са любимо ястие на нашия народ. Те съдържат ароматични и други вкусови вещества, които подобряват апетита и спомагат за отделянето на храносмилателни сокове. Най-силно възбуждащи вещества съдържат супите, приготвени от месо, риба, кости и гъби. Някои зеленчукови бульони също съдържат силни възбудители на секрецията на стомаха и червата.
В диетичното хранене намират често приложение и бульоните. При варенето на месо, риба, кости и зеленчуци във водата преминават минерални соли, витамини, аминокиселини и др., които са ценни за организма.
Според начина на приготвянето могат да се получат силни бульони (с по-голямо съдържание на екстрактивни вещества) и слаби бульони (с по-малко съдържание).
Бульоните от месо могат да се поднасят с добавка на ориз, фиде, зеленчуци и др.
Видове бульони:
- Бистър бульон - получава се, като в обикновения бульон се прибави малко мляно месо и разбит яйчен белтък. Той може да се поднесе с цяло яйце, което се разбива преди поднасянето;
- Бульон с белтъчни снежинки - получава се, като леко разбит яйчен белтък се сипва през гевгир във врящия бульон, който се бърка с дървена лъжица до образуването на капки. Може да се добави юфка, фиде и др.
- Слаб бульон - слабите бульони се приготвят от кости, бедни на костен мозък (ребра).
Бульони от риба се приготвят, както бульоните от месо и кости.
Коментари