Почти няма хора, които да не харесват вкуса на гъбите, но тази приятна храна е доста тежка за храносмилане и затова не всеки може да си позволи да я консумира. Тези, които нямат храносмилателни проблеми, не бива да се отказват от нея. Хапвайте гъби е само заради вкуса и аромата, а и заради полезните съставки, които понякога изненадват с възможните ползи от гъбите за тялото.
Това не е случайно, тъй като по хранителна стойност този природен дар съперничи на зеленчуците. Гъбите съдържат белтъчини, протеини, фибри, въглехидрати, малки количества мазнини, но много полезни мастни киселини, аминокиселини, ензими и минерални соли.
С най-голямо значение от полезните вещества в гъбите е бета глюканът. Това е природен полизахарид със значение за имунитета на тялото. А здравата имунна система гарантира запазването на тонуса и кондицията на цялото тяло.
Как биха се отразили гъбите на слуховия апарат?
Това е интересен въпрос, който ни отвежда към теорията за лековитите качества на храните, които приличат на органи от човешкото тяло.
Виж: Приличащи си храни и органи
Според това схващане всяка храна, наподобяваща човешки орган, е неговата лечебна храна. Ако погледнем една разрязана гъба, тя наподобява човешкото ухо и следователно гъбите могат да поддържат слуха. Да видим в каква степен тази теория е приложима за гъбите.
От анатомията на ухото знаем, че по-важната част е вътрешното ухо, в което има течност. Тази част на ухото превръща шума в импулси, които стигайки до мозъка, се превръщат в звук. А калият е елементът, който регулира течностите в организма. В гъбите се съдържа този елемент с подкрепяща роля за слуховия апарат.
Друг важен фактор за здравето на слуха е фолиевата киселина. За възрастните хора, които имат ниски нива на фолиева киселина, са изложени на по-голям риск от получаване на пребивакус (загуба на слуха), свързан със загубата на слуха. Фолиевата киселина забавя процеса на загуба на слух и затова е важно да присъства в храната.
Гъбите са добър източник на желязо и над 90 % от хранителната му стойност може да се усвои от организма.
Омега-3 мастните киселини имат съществена роля в запазване на слуха. Проучване е установило, че храните, съдържащи незаменими киселини, намаляват с 42 % вероятността от загуба на слуха, свързана с напредването на възрастта. В гъбите се съдържа истинско богатство от незаменими аминокиселини, на които тялото може да се опре за запазване възможностите на слуховия апарат.
С подкрепата на останалите полезни вещества в състава на гъбите тази вкусна храна може да се погрижи наред с всичко друго и за човешкия слух.
Затова редовно включвайте в менюто си гъби на тиган или вкусна гъбена супа, които ви гарантират здраве и остър слух.
Коментари