Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Новини»Бананова криза в годината на маймуната

Бананова криза в годината на маймуната

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k1k
банани

Истинска бананова криза бавно, но сигурно обхваща целия свят. Един от най-обичаните плодове бе засегнат от болест, която заплашва да го унищожи до крак.

Бананите са най-важният експортен отрасъл на Латинска Америка. Тя отговаря за снабдяването на Северна Америка и Европа с вкусни и пресни плодове. Но въпросът вече е докога?

За първа година Международния конгрес на банановата индустрия бе преместен от Коста Рика в Маями и то в последния момент. Това се наложи от реалната опасност присъстващите да пренесат смъртоносната за бананите болест към региона.

Колкото и да се старае човекът обаче, заболяването, станало известно като Панамска болест, от Азия вече стига до Австралия, Африка и Близкия Изток. За съжаление на почитателите на бананите болестта засяга именно най-обичания сорт Кавендиш.

От организацията по прехрана и земеделие към ООН обвиха, че това е едно от най-разрушителните заболявания по бананите, регистрирано до момента. През 60-те години по-ранен щам на Панамската болест заличи сорта Грос Мишел, който бе най-популярния тогава.

Банан

В онези години от индустрията избраха да култивират сорта Кавендиш, който макар и с по-ниско качество от предшественика си, се смяташе за по-устойчив. Днес банановата индустрия възлиза на 36 милиарда долара и трябва да бъде спасена, категорични са от организацията.

Въпреки усилията, които се предвижда да бъдат взети за справяне с проблема, учени и земеделци вече търсят алтернатива на вида Кавендиш. Новият щам вече е сринал продукцията в някои части на Азия и най-вероятно ще опустоши и останалата част от планетата.

За да се намери алтернатива, учени от Тайван са създали редица подобрения на настоящия ни любим сорт. Те се тестват в лаборатории в Китай и Филипините. За момента обаче създадените модификации не са нито толкова вкусни, нито толкова податливи за транспортиране на далечни разстояния и издръжливи като досегашния.

Панамската болест се разпространява бавно и цените на крайния продукт в европейските магазини не се е повишил. Това обаче може да стане много скоро. Ако заболяването се разпространи към Южна Америка, цените през следващото десетилетие неминуемо ще се покачат осезаемо. Потребителите също така ще станат свидетели на промени в предлаганите сортове банани.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest