При проверки на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) са иззели 43 килограма риба, за която е установено, че е негодна за консумация. По случаите са съставени 36 акта за административно нарушение.
От Агенцията са извършили 350 проверки на рибата в страната през последната седмица. Освен риба конфискувани са били още 2850 метра мрежи и риболовни принадлежности като макари, въдици и винтери.
При проверките на ИАРА са иззети и 1600 килограма черноморски миди, като които е установено, че са от незаконен улов. На нарушителя бяха наложени санкции, а риболовните им принадлежности бяха иззети.
Служителите на РДГП са съставили още три акта за незаконен улов на миди край бургаския квартал Крайморие.
Миналата седмица от ИАРА откриха и иззеха 182 килограма риба, като 105 килограма от нея бе дарена на SOS детски селища в град Трявна, а останалата риба е върната във водата.
Рибата с неизяснен произход е едно от най-големите търговски нарушения в търговските мрежи у нас и затова и затова е важно добре да оглеждаме рибните изделия, преди да ги купим.
Престоялата риба се познава и като прокарате пръсти по кожата ѝ. Ако оставят следи, рибата не е прясна. Очите на прясната риба са прозрачни и ясни, а не мътни.
![Иззеха 43 килограма риба при проверки на ИАРА](/files/lib/600x350/sharan-na-gril.webp)
По-добре купувайте рибата цяла, а не на филета, защото ако е нарязана, по-трудно ще прецените дали е прясна.
Търговците на риба задължително трябва да разполагат с документ на произход на стоката, ветеринарно свидетелство и документи, разрешаващи търговията с риба, казват от БАБХ.
Годната за консумация риба трябва да е със запазена цялост. Това означава, че не трябва да има наранявания по нея. Люспите трябва да са гладки, лъскави и добре прикрепени за кожата.
Слузта по рибата трябва да е напълно прозрачна, а не мътна. Ако от нея се отделя неприятна мазнина, различна от характерния мирис на риба, не купувайте риба от този търговец.
Коментари