Във връзка с предстоящия Никулден от Българската агенция по безопасност на храните съвместно с Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури започнаха засилени проверки на търговските обекти, предлагащи риба.
Целта е да се гарантира безопасността на клиентите, които ще спазят традицията на празника и за 6 декември ще приготвят риба. В проверките ще се включат и инспектори на Националната агенция по приходите.
Ще бъдат проверявани предприятия за добив и преработка на риба,
складове, водоеми, борси, големи търговски вериги, магазини и ресторанти.
При проверките ще се следи дали предлаганата риба има необходимите документи за произход, дали се съхранява при подходящи условия, има ли етикет с описания срок на годност и каква е хигиената в търговския обект.
Както всяка година, от БАБХ съветват потребителите да пазаруват за празника единствено от регламентираните търговски обекти, чиято дейност подлежи на контрол и наказания при злоупотреби.
Качествената и прясна риба трябва да е с чиста повърхност и без наранявания. Люспите на рибата трябва да бъдат гладки и блестящи и от нея не трябва да се носи неприятна миризма.
Пресният шаран може да се разпознае по цветовете на хрилете - – те трябва да бъдат червени, а не в тъмни отенъци или лепкави.
Годната за консумация риба трябва да е със запазена цялост. Това означава, че не трябва да има наранявания по нея. Люспите трябва да са гладки, лъскави и добре прикрепени за кожата.
Слузта по рибата трябва да е напълно прозрачна, а не мътна. Ако от нея се отделя неприятна мазнина, различна от характерния мирис на риба, не купувайте риба от този търговец.
Престоялата риба се познава и като прокарате пръсти по кожата ѝ. Ако оставят следи, рибата не е прясна. Очите на прясната риба са прозрачни и ясни, а не мътни.
Коментари