След като и БАБХ се ангажира с проверка на лютеницата, в която е открито веществото олеамид, Агенцията по храните е категорична, че във въпросната партида не са открити неразрешени съставки.
От Българската агенция по безопасност на храните твърдят, че олеамидът не е наркотик. Лютеницата, която беше набедена, се е произвеждала съгласно фирмената технологична документация, казват в официалното си изявление от БАБХ.
При проверката са били представени необходимите документи за произход на всички вложени суровини. Не е установено в лютеницата да са прибавени неразрешени добавки, които може да са вредни при консумация.
В съобщението на БАБХ се твърди още, че организацията, която е изследвала лютеницата - Център по биология на храните, няма необходимата акредитация за подобен вид дейност.
Това означава, че тяхното заключение не може да се използва за официален контрол.
Междувременно прокуратурата проверява фирмата Идеал Продукт ООД със седалище в Перущица, за да установи дали е имало някакви пропуски при производството на проблемната партида.
Относно опасността от олеамида от БАБХ са категорични, че той не е опасен за човешкото здраве, а за уточнение са се обърнали Университета по хранителни технологии в Пловдив по този въпрос.
Категорично олеамидът не фигурира като наркотично вещество. Според становището на специалистите – токсиколози, най вероятно грешката, че олеамидът е наркотично вещество се поражда от факта, че то е подобно на друго вещество което е структурно опасно, твърдят от Агенцията.
Според тяхната проверка веществото не може да повлияе на нервната система. То е разпространено и може да се открие в много храни, съдържащи растителна мазнина.
За да сте сигурни в качеството на вашата лютеница, заложете на домашно приготвената лютеница, като нашата лютеница с патладжан или тази вкусна лютеница на фурна.
Коментари