Нелегалният внос на препарати за растителна защита у нас е нараснал двойно, обяви доктор Петър Николов, председател на Българската асоциация за растителна защита, пред Труд.
Тези продукти са канцерогенни и опасни както за плодовете и зеленчуците, така и за пчелите.
По думи на доктор Николов най-големи количества от тези препарати пристигат от Турция, но нелегален внос има още от Сърбия и Македония.
За част от продуктите, които са внос от Турция, експертът коментира, че са използвани за бойни вещества и повечето от тях за забранени за употреба на територията на Европейския съюз.
Тези растителни препарати най-често се складират в райони около границата. Разпространяват се по нелегална дистрибуторска мрежа до български търговци и арендатори.
Българските фермери ги купуват, защото цената им е двойно по-ниска от препаратите, одобрени за ползване за селскостопанската им продукция.
Представители на бранша са приели декларация срещу нелегалния внос на продукти за растителна защита у нас и открито настояват тази дейност да бъде криминализирана и преследвана от закона.
Миналата година инспектори на БАБХ са заловили над 6 тона нелегални препарати за растителна защита, които според техни наблюдения увеличават нивата на пестициди по плодовете и зеленчуците и ги правят опасни за комуникация.
От Министерството на земеделието и храните обявяват, че единствено от Агенцията по храните могат да контролират вноса и износа на тези вещества. По тази причина се извършават редовни проверки около границата.
Пръскането с тези препарати може да е много опасно за здравето, защото не са преминали задължителните проверки по европейското законодателство, а много фермери завишават и допустимите стойности, увеличавайки опасността от консумацията на продукта.
Коментари