Gotvach.bg»Статии»Двор и Градина»Кога се събират билките и как да ги съхраняваме?

Кога се събират билките и как да ги съхраняваме?

Билки

Ако се събира наземната част на растението (без корените), то се събира по време на цъфтенето. Цветовете, листата и плодовете трябва да се събират в кошници, за да не се мачкат. Корените, семената и сухите плодове може да се събират и в чували или хартиени пликове.

Тревите се събират по време на разцъфтяването им. Цветовете се събират при пълното им разцъфтяване, като прецъфтелите вече е добре да се избягват или поне да не се смесват с другите. Листата се събират, когато са напълно развити, а пъпките - преди разпукване.

Семената са подходящи за събиране, когато са напълно узрели. Корени и коренища се събират късно есен, когато листата на растението са вече опадали, или рано на пролет, преди да започне вегетацията на растението.

Корите се белят рано на пролет, около времето, когато започва движението на сока.

Събирането на лечебните растения трябва да става в хубави и сухи дни. Не трябва да се събират в дъждовно, мъгливо и изобщо влажно време или сутрин, преди да се е вдигнала росата.

Корените, обратно, се вадят най-добре след дъжд, когато почвата е мека.

Събиране на билки

Само след като тревите, листата, цветовете и корените са идеално сухи, се прибират и разпределят в подходящи съдове и се поставят на сухи и проветриви места. Така прибрани, те запазват аромата и свойствата си.

Опаковането е желателно да става във влажно време, за да не се натрошават много изсушените растения.

Листа, треви и корени се съхраняват в чувалчета. Силно ронливи растения се съхраняват в кутии. В метални кутии се съхраняват растения, които много лесно поглъщат влага от въздуха.

Когато билките се съхраняват на неподходящи места, се създават условия за развиване на различни вредители.

Спазването на добра хигиена и използването на чисти съдове ще помогнат за максималното предпазване от вредители и запазване на полезните свойства на лечебните растения.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest