Пурините са съединения, които съдържат азот. Към пурините се отнася и пикочната киселина, която е крайният продукт на метаболизма на пурина. Натрупването на пурини и пуринови съединения води до натрупване на соли на пикочната киселина в хрущялите, съдовете, ставите и тъканите.
Това води до подагра – заболяване с поразяване на опорно-двигателния апарат и бъбреците, което е обусловено от нарушението на пуриновия обмен.
Препоръчва се умерената консумация на храни с високо съдържание на пурини за хората, които са с предразположеност към подагра и възрастните хора.
Кафето е един от продуктите с най-високо съдържание на пурини. Месните продукти съдържат тридесет пъти по-малки пурини, отколкото кафето. Абсолютен лидер по съдържание на пурини е черният чай – в сто грама се съдържат 2800 милиграма пурини.
Следва какаото – 1900 милиграма пурини на сто грама продукт, следвано от кафето, което съдържа 1200 милиграма. Шоколадът съдържа 620 милиграма пурини, а черният дроб - 95 милиграма.
Лещата съдържа 70 милиграма пурини, а езикът – 55 милиграма. Речната риба – петдесет милиграма, свинското месо – четиридесет и осем милиграма, както и телешкото.
Четиридесет милиграма пурини се съдържат в сто грама пилешко месо, а в сто грама гъше месо – тридесет и три милиграма. Оризът съдържа само осемнадесет милиграма, а доматите – десет милиграма.
Бобовите култури са със съдържание около четиридесет милиграма пурини на сто милиграма продукт, а краставиците съдържат шест милиграма пурини.
Нормата на пурини в дневното меню на страдащите от подагра не трябва да надвишава сто и петдесет милиграма, докато при здравите хора пурините могат да достигат до осемстотин милиграма дневно.
Прочети също повече за пурините, как да следваме хранителен режим беден на пурини и кои храни с високо съдържание на пурини да избягваме.
Коментари