Енергийна напитка може да бъде дори обикновената вода, която всъщност е най-добрата хидратираща напитка за повечето хора. От своя страна, спортните и енергийните напитки се рекламират, за да се харесат на тези, които спортуват или се нуждаят от прилив на енергия.
Въпреки че понякога се бъркат със спортните напитки, енергийните напитки са съвсем различен продукт. Те се предлагат на пазара за повишаване на бдителността и нивата на енергия, като съдържат значителни количества кофеин и толкова или повече захар, колкото в газираните напитки.
Много енергийни напитки съдържат около 200 mg кофеин, това е приблизително количеството в две чаши сварено кафе. Могат да се добавят и други вещества, за които се твърди, че повишават енергията, като витамини от група В и билки като женшен и гуарана.
Най-притеснителна е липсата на регулация относно безопасността на тези напитки, както и агресивните маркетингови тактики, насочени към подрастващите. Центровете за контрол и превенция на заболяванията съобщават, че през 2007 г.
1145 юноши на възраст от 12 до 17 години (енергийна напитка обикновено се използва от юноши или студенти, които се наливат с нея за изпити през нощта, или от млади спортисти преди важен мач) са отишли в спешното отделение, като причините са свързани с консумация на енергийна напитка. През 2011 г. този брой нараснал до 1499.
След водата захарта е основната съставка в енергийните напитки. В 360 милилитра напитка кола се съдържат около 39 грама захар, а 41 грама захар в енергийна напитка.
Изследванията установиха, че консумацията на напитки с високо съдържание на захар от всякакъв вид може да доведе до наддаване на тегло и повишен риск от диабет тип 2, сърдечно-съдови заболявания и подагра.
Поради количеството захар и стимулиращи съставки има опасения, че тези напитки може да не са полезни и още по-лошо - вредни за юноши и хора с определени здравословни проблеми.
Коментари