Редица привърженици на здравословния начин на живот се придържат към системата на разделното хранене. Тя разглежда храната като сбор от хранителни вещества, които се разделят в няколко ясно дефинирани групи. Храните от тези групи може да се смесват или не трябва да се смесват, в зависимост от начина по колко се храносмилат.
Според привържениците на системата за разделно хранене организмът ни различава храната, която попада в храносмилателната система според химичните ѝ параметри и спрямо тях отделя различни храносмилателни сокове.
Те дефинират няколко различни групи според преобладаващата в тях хранителна съставка.
Въглехидратно преобладаващи (с въглехидратно съдържание над 15 процента), в т.ч. хляб и хлебни изделия, ориз и оризови изделия, царевица, картофи, грах, овесени ядки и др.
Белтъчно преобладаващи, с предимно белтъчно присъствие над 10 процента, като мляко и млечни изделия, яйца, соя и соеви заместител на месото, месо, риба, морски дарове, ядки и др.
Бобови храни, които са комбинирани храни с приблизително равностоен състав на веществата, мастно преобладаващи, като семена от ядки, зехтин, мас и масло, захарно преобладаващи (мед, бяла захар, шоколадови изделия, сладка и конфитюри, плодове), зеленчуци и киселинни храни (храни с ниско pH), като лимони, кисели краставички, туршии и др. подобни.
Спрямо това разделение подходящи комбинации са белтъчни с мазнини, белтъчни със зеленчуци, въглехидрати с мазнини, въглехидрати със зеленчуци, въглехидрати със захари, както и мазнини със зеленчуци, мазнини с кисели храни, захари с кисели храни и бобови със зеленчуци.
Препоръчва се плодовете винаги да се консумират отделно от останалите хранителни групи, пъпешите и динята се консумират винаги отделно от всички останали хранителни групи. Същото важи и за млечните продукти, които е добре да се консумират самостоятелно.
Ето защо месо с картофи или печено пиле с ориз не е добра (но пък е дяволски вкусна) комбинация.
Коментари