Бобът (зрелият фасул) е сред най-старите растения познати на човечеството. Съществуват доказателства, открити от археолози в Тайланд, че хората са отглеждали боб за прехрана още около 9750 г. пр. Хр. Бобът е бил разпространен и на територията на Южна Америка. Открития на археолозите недвусмислено показват, че коренното население на Мексико и Перу е култивирало боб още рез 7000 г. пр. Хр.
Днес боб се отглежда на много места в света, в това число и у нас. Много семейства, които разполагат с дворно място, сеят боб, защото отглеждането му не изисква много усилия. Ястията с боб са сред традиционните за българската кухня ястия.
Домакините могат да избират между няколко начина за съхранение на боба в сурово състояние. Бобът, закупен от магазина, няма нужда от специални условия. Той може да се съхранява на сухо и проветриво място в продължение на около 12 месеца, без това да се отрази на неговите вкусови или здравословни качества.
Когато обаче става дума за пресен, набран от градината домашен боб, има няколко правила за съхранение, които трябва да спазвате, за да си гарантирате, че боба няма за хване гъгрици.
След обиране и почистване пресният боб трябва да се остави за няколко дни на слънце, за да просъхне. След това се прибира в найлонови пликове и се оставя поне за 36 часа във фризер ( по-възможност повече). Суровият боб може да се съхранява дълго време във фризер, може и да се извади оттам.
След замразяване е препоръчително бобът да се съхранява в хартиени пликове, в които са добавени и листа от орехи. И ако се чудите какво да правите с него, ние ви предлагаме да опитате нашите рецепти за печен боб на фурна и вкусна боб чорба по манастирски.
Коментари