Едно от първите зелени растения, които се появяват с настъпването на пролетта, е лападът. Лападът е първи братовчед на киселеца, но има свеж и наситен вкус без киселата жилка. При термична обработка лападът не променя вкусовите си качества. Неговият неутрален вкус го прави подходящ за всички видове салати и постни ястия.
Разбира се, ако сте любители на баницата с лапад, не е задължително да чакате пролетта, само за да си хапнете от нея. Има различни начини за съхранение на лапада, които ще ви позволят да се наслаждавате на свежия му вкус през цялата година.
Неслучайно диетолози и учени препоръчват го да включваме в храната си, особено напролет - след продължителните зимни месеци. Този зеленолистен зеленчук е изключително богат на желязо, което го прави отличен избор за борба с пролетната умора и леката анемия.
Свежите зелени листа, богати на хлорофил, за отлично средство за борба със свободните радикали. Освен това лападът е богат източник на фибри, флавоноиди, дъбилни вещества, целулоза. Това го прави задължителна част от менюто на хора, които постят, вегетарианци, привържениците за суровоядството.
В лапада има много витамини и аминокиселини. Освен това в него има антрахининови глюкозиди, които са отлично естествено средство за борба с ленивите черва и др.
Въпреки всички полезни свойства на лапада, все пак трябва да отбележим, че той е неподходящ за онези, които генетично са предразположени към образуване на камъни в бъбреците и жлъчка.
Подобно на всички зеленолистни растения, лападът е най-вкусен и полезен, когато е пресен и току що набран.
Задължително е преди консумация или консервирането му да го оставите да престои поне 30 минути накиснат в студена вода, за да се освободи от натрупаните нитрати.
Отцедените листа от лапад могат да бъдат сложени в найлонова торбичка и съхранявани в хладилник, но не повече от три дни.
Друг вариант за съхранението на лапад е да го нарежете и сложите в найлонови торбички и съхранявате във фризера. Подобно на останалите зеленолистни растения не бива да съхранявате лапада във фризер повече от един месец, защото неговите вкусови качества се губят.
За по-продължително съхранение на лапад във фризера, трябва предварително да го бланширате. Свежите листа се почистват от дръжките, накъсват се или се нарязват на едро. След това се бланшират във вряла подсолена вода за няколко секунди. Лападът се поставя в студена вода, за да се спрат термичните процеси.
Когато лападът се отцеди добре и изстине се слага в найлонови торбички и се прибира във фризер. В този си вид е готов да бъде използван за приготвянето на вкусна крем супа с лапад, ориз с лапад.
За по-продължително консервиране на лапада може да сложим бланшираните вече листа от лапад в малки бурканчета. Напълнете плътно, затворете и варете десетина минути след кипване за заваряване на капачките. Консервиран по този начин лападът може да издържи поне 1-2 години.
Коментари