Овощарите ще ви кажат, че е по-лесно да отгледате добра реколта ябълки, отколкото да успеете да я съхраните през студените месеци, за да не се развали, особено в градска среда. Но това, че съхранението на ябълките не е особено лесна работа, не означава, че мисията е невъзможна.
Едно от най-важните неща е да подберете правилният сорт, защото не всички сортове ябълки са подходящи за съхранение за по-продължителен период от време. Деликатните летни сортове ябълки бързо губят своите качества, затова е най-добре да се насочите към по-късни есенни и зимни сортове, които са по-подходящи за продължително съхранение.
Препоръчително е да се спрете на не съвсем узрели плодове. Също така трябва да разполагате с помещение със сравнително постоянна температура около +4 градуса, колкото на хладилник и високо ниво на влажност. Идеално за целта би било мазе или друго такова помещение, в което температурата няма да падне под нулата.
Ябълките за съхранение трябва да са напълно здрави, без изгнили участъци и точици, не прекалено узрели, нито твърде зелени.
За предпочитане е да увивате всеки отделен плод поотделно, за да нямат пряк допир един с друг. Може да ги увиете в домакинска хартия, вестници или хартиени салфетки.
В случай че това ви се струва прекалено много работа, може да посипете дъното на щайга или пластмасов контейнер с дървени стърготини и да подреждате пласт по пласт ябълки, като всеки пласт също покривате с дървени стърготини. По този начин осигурявате едновременно дистанция между плодовете и същевременно достатъчно преветрение.
Ако влажността в помещението за съхранение на ябълки е прекалено ниска, може да замените дървените стърготини с пясък, който предварително сте смесили с малко пепел.
Спазвайте тези съвети за съхранение на ябълки, за да можете след това да си приготвите вкусна плодова салата, баница с ябълки или пък ябълков сладкиш.
Коментари